Kadının Hamile Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Yazar Mar 28 2016 - 9:54pm by admin

Genelde adet gecikmesi hamileliğin en önemli belirtisi diye tanımlanır. Ama bu kesin bir hamilelik belirtisi değil ve olsa bile tek başına yeterli olan bir belirti değil. Peki hamile kalıp kalmadığınızı nasıl anlarsınız. Biz kadinlarkulub.com ekibi olarak sizlere bu konuyu derinlemesile araştırıp en önemli detayları ile sunmak istedik. Hamile olup olmadığınıza bu yazımızı incelemeden karar vermeyin.  Şimdi sizlerle hamilelik belirtilerini paylaşacağız eğer bunlardan bir veya birkısmına rasladıysanız kendinizde hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Peki bu belirtiler nelerdir.

hamilelik

Adet Gecikmesi:

Daha öncede dediğimiz gibi adet gecikmesi en önemli hamilelik belirtilerinden biridir. Kadınlar düzenli aralıklarla adet dönemi yaşarlar eğer adet döneminiz gelmiş ve siz hala adet olmadıysanız eczaneden bir hamilelik testi alarak hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Çünkü adet gecikmesi sadece hamilelikde değil farklı bazı dönemlerde de görülebilir. Mesela bazı hastalıklarda adet gecikmesi yaşamak kaçınılmazdır. Yada emzirme dönemlerinde adet gecikmesi sıkça görülen olaylardan biridir. Adet gecikmesinin bir sebebi de fazla egzersiz yapmaktır. Fazla egzersiz yapan kadınlarda mensturasyon kesintisi gözlenir. Bu durumun düzeltilmesi içinde egzersiz sıklığını biraz düşürmek gerekir.

Adet gecikmesinin önemli bir nedeni de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları genellikle adette gecikmeye yol açar. Doğum kontrol hapını kullananlar zaten hamileliği engellemek için kullanır ve bunun üzerine adet gecikmesi yaşadıklarında hamile olduklarını düşünürler ama dediğimiz gibi doğum kontrol hapları adetinizin gecikmesine sebeb olur. Bu yüzden adet gecikmesi yaşandığında ilk yapmanız gereken eczanenizden bir hamilelik testi alarak hamilelik testi yaptırmanızdır.

İmplantasyon Kanamaları

İmplantasyon kanamaları adet dönemiyle aynı döneme denk gelmektedir. Bazı kadınlar implantasyon lekelenmesi hamilelik kanaması olarak adlandırsada normalde farklı şeylerdir.

Mide Bulantısı

Bir diğer hamilelik belirtilerinden biride mide bulantısıdır. Hem adet döneminiz gecikmiş hemde mide bulantılarınız başlamışsa hamile olma ihtimaliniz çok yüksektir. Fakat şöyle bir durum vardır ki bütün hamile kadınların müde bulantısı yaşayacağı bilinir fakat bu böyle değildir. Hamile kadınların yüzde 50si müde bulantısı ile karşı karşıya kalır.

 

Baş Ağrıları

Hamilelik döneminin önemli bir belirtisi de kadınlarda baş ağrısıdır. Hemen hemen her kadın hamilelik döneminde fiziksel değişmelerden dolayı bağ ağrısı çekmektedir.

 

Göğüslerin Hassaslaşması

Adet döneminde sıkça görüldüğü gibi hamilelik döneminde de gözlenen olaylardan biride göğüslerin hassaslaşmasıdır. Hamilelikte kadında artan hormonlardan dolayı göğüslerde hassaslaşma meydana gelir.

 

Şişkinlik

Hamileliğin bir diğer belirtisi de şişkinliktir. Hamilelir dönemlerinde kadınlarda şişkinlik gözlenir.

Kanama ve Lekelenmeler. 

Hamilelik döneminde kadınlarda pembemsi bir kanama gözlenebilir. Döllenmeden 6 gün sonra yumurtanın kadın rahmine yerleşmesinin gösterir

Koku ve Yiyecek Hassasiyeti

Hamilelik döneminde kadınlar bazı koku ve yiyeceklere aş erir. Buda östörojen seviyesinin hızlı bir şekilde artmasından kaynaklanmaktadır.

Yorgunluk

Hormonal değişikliklerden dolayı kadınlarda hamilelik dönemlerinde yorgunluk gözlenmektedir.

Yanıtla