Sağlık

Taylan Kümeli’den bağışıklık sistemini güçlendirme önerileri

Taylan Kümeli’den bağışıklık sistemini güçlendirme önerileri ve bunun gibi bir çok yazıya yer verdiğimiz sitemize hoşgeldiniz. Şuanda Taylan Kümeli’den bağışıklık sistemini güçlendirme önerileri hakkında hazırladığımız yazımızı okumaktasınız.Dilerseniz , sayfanın en altında Taylan Kümeli’den bağışıklık sistemini güçlendirme önerileri konusuna benzer, beğenebileceğinizi düşündüğümüz diğer yazılarımızı ekledik, onlarıda okumanızı tavsiye ederiz. İyi eğlenceler.

taylan kumeli glr

Taylan Kümeli Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kış arifesindeyken hastalılara karşı direncimizi artırmak için bir dizi önlem almamız gerekiyor. Bu konuda en doğru bilgileri edinmek için Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli’ye bizim için bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda ne gibi önerileri olabileceğini sorduk.

Kümeli; hangi besini, neden yememiz gerektiğini, yaptırmamız gereken sağlık kontrolleri ve testlerini, yaşam biçimimize katmamız gereken değişiklikleri kadinlarkulub.com okuyucularına açıkladı.

İşte, bağışıklık sistemini güçlendirmek için 12 öneri…

tavuklu salata protein beslenme glr

Yeterli ve dengeli beslenmelisiniz. Vücudun yapıtaşı protein kaynaklarını almak çok önemlidir; yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt gibi kaliteli protein kaynakları tüketmelisiniz. Ayrıca omega 3 içeriği nedeniyle balık ve balık yağı ile yağlı tohumları tercih etmeniz gerekir. Kefir, başlı başına en güçlü bağışıklık artırıcı besindir.

139917363 thinkstock mutfak yemek pisirme sebze glr

Hazır gıdalardan, işlenmiş ve yoğun katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durun.

uyku glr

Vücudun fiziksel olarak dinlenmesi için mutlaka düzenli ve kaliteli uyku önemli.

kosu kosma spor egzersiz glr

Egzersiz yaparak vücut direncinizi kuvvetlendirin. Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapın veya haftanın minimum üç günü 45 dakika egzersiz yapın.

badem ceviz glr

Mikro besinlere önem verin. Magnezyum, çinko, manganez gibi bağışıklık sistemini güçlü tutan mineralleri almak için yağlı tohumlardan yararlanın. Her gün bir avuç çiğ badem, ceviz veya fındık tüketin.

kan testi glr

Düzenli olarak yılda bir kez kan tahlili yaptırın. Hormonlarınızı, B12 vitamini, D vitamini değerlerinizi kontrol ettirin ve mutlaka hemogram testi yaptırın. Böylece mini check-up yaptırmış olursunuz.

tarti diyet gulumseme mutlu glr

Aşırı yağlı vücut, sistematik olarak giderek zayıflar ve immün (bağışıklık) sistemi bu durumdan negatif etkilenir. Dolayısıyla zamanla farkında olmadan bağışıklık sistemi bozulmuş olur ve bu durum birçok virütik hastalığa karşı zayıf düşmenize ve hastalıklara davetiye çıkartmanıza yol açar. Mutlaka sağlıklı kiloda kalmayı hedeflemeli ve kaslarınızı korumalısınız.

et yemek glr

Seçtiğiniz et kalitesini mutlaka kontrol edin. Özellikle doğal ortamlarda beslenen hayvansal besinleri tercih etmeye çalışın.

beslenme plastik kap glr

Hijyene önem verin. Dışarıdan alınan besinleri uzun süre su altında tutarak yıkayın. Mevsimsel sebzeleri ve meyveleri tercih edin.

sogan sarimsak glr

Sarımsak, soğangilleri ve yoğurdu bol bol tüketin. C vitamini yönünden zengin portakal, mandalina, kivi, kuşburnu, maydanozu günde en az üç porsiyon tüketin.

bogurtlen yogurt glr

Vücudunuzu tüm zararlara karşı koruyan antioksidanlar böğürtlen, yabanmersini, frambuaz ve vişnenin tazesi bulunamadığı takdirde dondurulmuş olanları hijyenik kuralları göz önünde bulundurarak tüketin.

148031785 thinkstock su icme su icen kadin mutlu kadin glr

İshal ve ateş durumlarına karşı mutlaka bol su için ve direncin düşmemesi için yeterli enerji alın. Yüksek enerji kaynağı olarak kepekli pirinç, tahıllar, kepekli makarna, bulgur ve çok tahıllı ekmeği tercih etmelisiniz. Şekerleme ve çikolatadan enerji almaya çalışmamalısınız.

mutfak yemek glr

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat