Ana Sayfa / Moda / Büyük İhtimalle Yanlış Numara Ayakkabı Giydiğinizi Biliyor Muydunuz? Doğru Ayakkabı Numarasını Bulmanın En Basit Yolu

Büyük İhtimalle Yanlış Numara Ayakkabı Giydiğinizi Biliyor Muydunuz? Doğru Ayakkabı Numarasını Bulmanın En Basit Yolu

İngiltere'de yapılan bir araştırma erkeklerin üçte birinin, hatunların ise yarısının ayakkabı numaralarını yanlış bildiklerini ortaya çıkardı. Bu araştırmayı yerküre umumisine yaydığımızda da sonuçlar çok farklı olmayacaktır. Çeşitli sebeplerden ötürü yanlış numara ayakkabı giyiyor ve sıhhatimize zarar veriyoruz. Pekala sahih numarayı nasıl bulacağız? Karşılığı aşağıda.

Kök: https://www.wikihow.com/Find-Your-Shoe-S…

Çeşitli sebeplerle ayakkabı numaramızı yanlış biliyoruz ve bu sebeple yanlış ayakkabılar giyiyoruz.

Bu sebeplerin birden fazla çocukluktan geliyor. Çocukluktan itibaren bir numara büyük giymeye alışan kimseler bu alışkanlıktan vazgeçemeyebiliyor ve büyük numarayla daha rahat hissettiklerine inanıyorlar.

Ayakkabı numarasını münhasıran küçük yahut büyük göstermek isteyenler de yanlış numaralara yöneliyor.

Bayan erkek fark etmeksizin çok büyük ve küçük numaralar dalga konusu oluyor. Ayak numarasını alışılagelmiş kabul edilen aralıkta tutmak için yanlış seçimler yapılabiliyor.

Ayakkabı modeli ve kalıbı da yanlış numara seçmede etken.

Örneğin pek çok insan buçuklu numaralar giyiyor, gelgelelim her markada buçuk numara bulunmuyor. Herkesi ayak yapısı da farklı, kimi beşerler daha ince uzun bir ayak yapısına sahipken; bazılarının ayak yüksekliği ve genişliği çokça. Meğer ayakkabı kalıpları çoğunlukla tek tip oluyor.

“Giydikçe açılır”, “gerçek numaram ayağımı büyük gösterdi”, “bir büyük numara ile daha rahat ederim” üzere mütalaalar de yanlış ayakkabı seçimini tetikliyor.

Denemeden, internetten alınan yahut öylesine denenen ayakkabıları değiştirmeye üşenmek de şayet büyük fark yoksa onları giymekle sonuçlanıyor.

Yanlış numara ayakkabı giymenin onlarca beğenilmeyen sonucu var.

Yalnızca ayak ağrısı değil; bacak, bel, sırt ve velev baş ağrısına sebep olduğunu daha evvel duymuş muydunuz? Ayaklar hayat uzunluğu deforme olabiliyor, yanlış ayakkabılar kemik çıkıntılarına yol açıyor.

Evet akıllıca ayakkabı numarası nasıl bulunur?

Tüm yerkürede farklı ölçüler ve numaralar kullanılsa da temelde ayak ölçüsü baz alınıyor. Profesyonel olarak ayağınızı ölçtüremiyorsanız, bunu meskende kendiniz de yapabilirsiniz.

Bir cetvel ve mezurayla ölçmek mekanına en akıllıcası kağıt sistemi.

Düz bir yerde, tercihen otururken ayağınızı düz yahut çizgili bir kağıdın üstüne koyun. Parmak ucunuzu ve topuğunuzu işaretleyin. Daha sonra ayağınızın sağından ve solundan düz birer çizgi çekin. Ayağınızı kaldırın ve çizgilerin arasını ölçün. Ayak uzunluğu ölçünüz gerçek ölçüdür, genişlik için bulduğunuz numaradan yarım santim çıkarın, zira kalemle ayağınız arasındaki boşluğu da hesaplamalısınız.

Santimetre hesabına nazaran numaralar ise şöyle:

21.5-35 

22.5-36

23-37

24-38

24.5-39

25.5-40

26-41

27-42

28-43

28.5-44

29.5-45

30-46

31-47

Ayak genişliğini veren marka sayısı nispeten az.

Bu yüzden kendiniz ölçmek durumundasınız. Gelgelelim en pratik prosedür ayakkabıyı kesinlikle deneyerek, ayağın içinde rahat ettiğini gelgelelim boşluk kalmadığını hissederek almak. Mağazada deneyip biraz yürümek de bazen tesirli olmuyor. Bu yüzden velev mağazadan, velev internet sitesinden almış olun; yeni ayakkabınızı meskende en az yarın saat giyerek test edin. Şayet rahatsızlık hissederseniz değiştirin. Bir de ayakkabıyı modeline nazaran değil, ayağınıza nazaran seçmelisiniz. Beğendiğiniz model ayağınıza uymadıysa misal modellere bakabilirsiniz.

Bunu Baktınız mı?

Nebahat Çehre stiliyle davetlerde şık ve gösterişli olun

2019 ilkbahar ve yaz sezonu, bu yıl için oldukça hareketli geçireceğimiz bir dönem olacak. Tozlu, Gamze Özkul, Tesettür Island gibi markaların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir