Ana Sayfa / Sağlık / Çikolata kistleri belirtileri neler çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Çikolata kistleri belirtileri neler çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Bayanlarda sıklıkla duyduğumuz ve kist marazı olarak bilinen çikolata  kistleri hakkında merak edilenleri bir araya getirdik! Çikolata kisti olan bir hatun evlat sahibi olabilir mi? Münhasıran 30’lu yaşlardaki hatunlarda görülme nispeti daha çok artan çikolata kisti hakkında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Bayan Marazları ve Veladet Anabilim Kısmı Üyesi Doç. Dr. Emre Pabuçcu, endometriozis ve çikolata kistleri hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

ÇİKOLATA KİSTLERİ ENDOMETRİOZİS BIREBIR HASTALIK MIDIR?

Endometriozis, toplulukta her 10 bayandan 1’inde izlenebilen, bayanda çeşitli dokularda tutulum yapabilen, kronik ve hayat standartlarını düşüren bir hastalıktır. Bu hastalık, tıpkı tümörlerde olduğu üzere yayılabiliyor ve böylelikle evresi de artıyor. Gelgelelim şu mevzuyu açıklayalım, bu hastalık bir kanser değil. Çikolata kistleri ise bu marazın ileri evrelerinde yumurtalıklarda görülen hali. Tek yahut iki taraflı olabiliyor.

ÇİKOLATA KİSTLERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hiçbir sorun çıkarmayacağı üzere, şiddetli kasık ağrıları, bulantı, karın ağrıları, adet devirlerinde şiddetli ağrılar ve kısırlık sebebi olarak önümüze çıkabilir. Ağrının yanında, kısırlık nedenleri arasında da sayılmaktadır. Münhasıran büyük kistler, yumurtalığı kendi etraflarında döndürüp kan akımlarını bozabilir yahut patlayarak acil bir durum yaratabilir.

Bu kistleri ne hengam tedavi etmek gerekli, tedavide hangi prosedürler kullanılıyor?
Çikolata kistleri, bilhassa tek taraflı ve çok ağrılı olduğunda boyutlarına bakılarak ameliyat kararı verilebilir. Tekrar genç hasta, güzel yumurta rezervi ve boyutça büyüklük varsa ameliyat planı yapılabilir. Ekseriyetle laparoskopi yani örtük ameliyat öneriyoruz. Bu kararı verirken over rezervine bakmak çok kıymetli. Şayet rezerv az ise ki bundan kastımız AMH bedelinin <1ng/ml olmasıdır, ameliyat kararını tekrar gözden geçirmek gerekir. Zira en usta ellerde bile ameliyat sonrası rezervde azalma olmakta. Bu da erken menopoz riskini taşıyor. Bilhassa 2 taraflı-büyük kistlerin varlığında ve daha evvel geçirilmiş cerrahi varsa ameliyat riskli.

ÇİKOLATA KİSTLERİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Bu kistler, kimi durumlarda 3-6 aylık müddetlerde hormonlar ile tedavi edilebilmekte. Mahsusen adet devirlerinde şiddetli ve dirençli ağrı tanım eden bayanlarda cerrahi planı yapılmayacak ise hormonlar ile kistler pres altına alınabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ OLAN HATUNLARIN YAVRUSU OLUR MU?

Değerli olan yumurtalık rezervi ve tüplerin durumudur. Rezervi düzgün ve tüpleri açık olan bir hatun tabiatıyla gebe kalabilir. Şayet ameliyat planı varsa, mahsusen ileri evrelerde birinci bir yılda tekrar tabiatıyla gebelik izlenebilir.

Tüp bebek çok tesirli bir tedavi biçimi gelgelelim herkese her hengam önermek gerçek değil. Tüp bebek kararı vermek için şu 4 mevzu çok değerli: Hatun yaşı, over rezervi, evlilik mühleti, sperm özellikleri, üzere belirtiler göz önünde tutulmalıdır.

 Kadın yaşı 38’den yüksek ve rezerv hudutta ise, 2 taraflı kist var ise, tüpler tıkalı ise ve sperm sayısı az ise vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine geçmek gerekir. Bu kıymetlerde sorun yok ise, yaş genç ve evlilik vadesi az ise beklemek yahut aşılama da tedavi formu olarak önerilebilir

Bunu Baktınız mı?

Siyah mercimeğin faydaları nelerdir? Siyah mercimek hangi hastalıklara iyi gelir?

Çoğu kimsenin bilmediği siyah mercimek Asya mutfaklarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alıyor. Yüzyıllardır tüketilen siyah mercimeğin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir