Ana Sayfa / Kültür & Sanat / DIOR DALLAS’TA!

DIOR DALLAS’TA!

Denver Sanat Müzesindeki harikulâde muvaffakiyetinden sonra, Dior’un ‘Dior: From Paris to the World’ (Dior: Paris’ten Dünyaya) isimli standı yeni versiyonu ile 19 Mayıs’tan 1 Eylül 2019’a kadar Dallas Sanat Müzesinde sanat ve moda severler ile buluşuyor. Haute Couture’un yetmiş yıldan fazlasını kutlayan bu retrospektif, hengam içerisinde yolculuğu ve kurucu Christian Dior’un ve Kreatif Yöneticilerin ilham aldığı memleketleri gözler önüne seriyor. 

“Parisli bir couture dizayncısı olarak, yalnızca Fransız hatunların değil fakat yerküredeki tüm zarif hatunların muhtaçlıklarını bilmem gerekiyordu,” diyen Christian Dior, adeta moda yerküresine harika vizyonunu katacağına biliyormuş üzere 1957’nin Mart ayında elinde kocaman bir makasla poz verdiği Time mecmuasında konum alan birinci Fransız couture dizayncısı olmuştu. Sahiden çok da farklı olmayan bu fotoğraf, gerçeğin tam yansıması. 10 sene evvel, 12 Şubat 1947’de ünlü bir Amerikan mecmuasının Yayın Direktörü olan Carmel Snow, ünlü tasarımcıyı tanrılaştıracak betimlemeler yaparak Christian Dior’u Paris zerafetinin elçisi yaptı. Bu tarihten sonra ünlü tasarımcının ünü Paris’i aşarak süratlice tüm yerküreye yayılmaya başladı. 

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Standı (Dior)

Denver Sanat Müzesinden sonra, ‘Dior: from Paris to the World’ standı yine yorumlanarak Teksas’taki Dallas Sanat Müzesine taşınıyor. Birinci kere sergilenen kreasyonları gösterecek olan Dallas Sanat Müzesinde Christian Dior’un ‘New Look’ dizaynlarından şimdiki Kreatif Yönetici Maria Grazia Chiuri’nin en yeni couture kesimleri konum alacak. 200 parçayı aşan bir koleksiyona mesken sahipliği yapacak olan müze, tıpkı devirde moda hanesinin yerküresinin sahne ardını ve zenginliğini gösterecek. Haute Couture modüllerinden tuval prototiplerine kadar bir koleksiyonu hayata taşıyan tüm adımların sergileneceği müzede, Dior’un arşivlerinden alınan fotoğraflar, sinemalar, yepyeni çizimler, Dior parfümlerine ve makyaj eserlerine ilişkin objeler görebileceksiniz. Hollywood ve yerküre starları tarafından idolleştirilen Fransız tasarımcının vizyonunu ve tesirini bu stantta görebileceksiniz. 

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Standı (Dior)

Müzeye şahsi olarak tasarlanan stant mimarisi, daha evvel Denver Sanat Müzesinin dizaynını yapan mimar Shohei Shigematsu tarafından yapıldı. Standa adım attığınız andan itibaren 30 Avenue Montaigne’ın büyüsünü ve düşünü hissedeceğiniz müzede on beş tematik oda var. ‘Bar’ ceketinin ve ‘New Look’ stili vilayetle açılan stant, sanata ve farklı kültürlere olan aşkını gösterirken, markanın ilham aslı olan Marilyn Monroe ve Natalie Portman üzere yıldızlar da unutulmadı. Adım adım bir Dior yolculuğu sunan yeni stant görmeye değer!

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Standı (Dior)

Standın küratörlüğünü üstlenen Sarah Schleuning, Denver Sanat Müzesi küratörü Florence Müller ile bir arada çalışarak ‘Dior: From Paris to the World’ standını bir araya getirdi. Markanın ikonik kesimlerini inceleyebileceğiniz stantta, Yves Saint Laurent’in Dior dizaynları; Marc Bohan’ın kuramsal desenleri; Jackson Pollock’un ilgi cazibeli fotoğrafları; Gianfranco Ferre’nin barok ruhu ile Alessandro Allori tarafından resmedilen portre resmi; John Galliano’nun şaşalı dizaynları; Raf Simons çağdaş sanata olan düşkünlüğünü yansıtan Sterling Ruby resmi ve son olarak Maria Grazia Chiuri’nin feminist ruhu ve güçlü hatunlara olan bağlılığı Leonora Carrington’un sürrealist çalışmalarında yansıtılıyor. 

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Standı (Dior)

Bu uzun ve görkemli yolculuğun atını çizen bir stant kısmında sanat ve modanın münasebeti, Christian Dior’un H koleksiyonunu gösterdiği 1954 Dallas defilesinden ilham alan ve arşivlerden alınan basın fotoğrafları, metinleri, kampanyaları ve çizimleri ile gösteriliyor. Ünlü tasarımcının Dallas ile macerası 1947’de modanın Oscar’ını alması ile başlamıştı. “Neiman Marcus’tan Dallas, Teksas’a bir Oscar armağanı almak için çağırıldığımda 2. koleksiyonum üzerinde çalışıyordum. Mektubu tekrar okuduğumda, Oscar’ın savaş sırasında tesis edildiğini ve birinci kere bir Fransız Couture tasarımcısına verildiğini farkettim. Bu onuru birinci koleksiyonumla kazanmıştım!” diyen Christian Dior bu anı, anılarında memnunlukla anlatmıştı. 1947’de gösterilen ‘New Look’ koleksiyonundan bir kaç ay sonra lüks Amerikan mağaza zincirinden bir armağan kazanan ünlü dizayncı Amerika ile olan bağının birinci bağlarını kurmuş oldu. Modanın ve markasının tarihine imza atan Christian Dior’dan 10 sene sonra Yves Saint Laurent de Neiman Marcus tarafından tıpkı armağanı Dior için almıştı. 

Bunu Baktınız mı?

Tatilde okunabilecek kitap önerileri!

Tatilde okuyabileceğiniz 11 kitap listesini bir araya getirdik! Tatile çıkarken tatil bavulunuza dahil edebileceğiniz kumsalda sahil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir