Ana Sayfa / Kültür & Sanat / DUYGU BOZ, KNITSS’İN YENİ KOLEKSİYONU WANDERLUST’I ANLATTI

DUYGU BOZ, KNITSS’İN YENİ KOLEKSİYONU WANDERLUST’I ANLATTI

Trikoya farklı bir soluk getiren marka Knitss, yeni seride seyahat tutkusunun başrolde olduğu Wanderlust koleksiyonu ile önümüzde. Biz de bu tutkudan aldığımız ilhamla, markanın kurucusu His Boz ile geçmişten bugüne bir yolculuğa çıktık. Knitss'in renkli yerküresi ve trikoya getirdiği yeni soluğun hikayesi yolculuğun durakları arasında… 

ELLE: Moda, hayatınızın hangi periyodunda oyuna dahil oldu?

His Boz: Moda, kendimi bildim bileli hayatımın daima içinde oldu. Tekstilci bir ailede doğup büyüdüğüm için modaya daima ilgim oldu. Markalar, hazırlanan koleksiyonlar ve aşamaları çocukluğumda da daima dikkatimi çekerdi. Doğal olarak her şey akışında geliştİ. 

ELLE: Knitss ile triko örgüye farklı bir boyut getirdiniz. Örgü ile bağınızdan bahsedelim.. Markanızı bu biçimde konumlandırmanıza ne sebep oldu?

D.B : Moda ile ilgim çocukluğuma dayansa da aslında triko ile münasebetim sürpriz bir halde başladı ve gelişti. Eşimle tanışmamızla birlikte kısa vadede evlendik, bir moda markası kurmakla ilgili konuşur hayal kurardık.. Çok beklemeden de işe koyulduk. Neden triko markası derseniz; Türkiye’de yerküre markalarına en kaliteli üretimi yapan tesislerden biriyiz ve bizi temsil eden bir markamız olsun istedik. Markayı resmi olarak kurmadan evvel 2 seneye yakın ön çalışma aşaması oldu, memleketler arası yaptırdığımız pazar araştırmasında Knitss, DNA’sında bir marka olmadığını görünce işe koyulduk. Zira tamamıyla yepyeni bir marka olsun istiyorduk.

ELLE: Koleksiyon hazırlama sürecinde hangi öğelerden besleniyorsunuz?

D.B : Her koleksiyon bir sinema benim için. Her biri farklı hikaye, o yerkürenin içine giriyor ve yansıtmaya çalışıyorum her bir öğesiyle. Koleksiyon hazırlamak zihinde biriken bir güruh öğenin bir araya gelip bir hikaye yazmak, bir yerküre kurmak istemesiyle başlıyor. Beni en çok besleyen öğeler seyahat, film, sanatın her kolu diyebilirim. Münhasıran yurtdışı seyahatlerinde sokaklarda gezip kişileri gözlemlemeyi çok severim.

ELLE: Yeni koleksiyonunuz 'Wanderlust' nasıl ortaya çıktı?

D.B : Wanderlust koleksiyonu isminden de anlaşıldığı üzere seyahat tutkusu manasına geliyor. Esin aslı da içinde bâtın. Ben her seyahatten başka etkileşimlerle dönüyorum gittiğim kesimlere nazaran valiz hazırlamak benim için keyifli hayal kurduran anlardan. Bu koleksiyonda Knitss hatununu yedi farklı temayla yedi ortamdan ilhamla tatile gönderip valizlerine neler koyacaklarını hayal edip o formda tasarladım. Tüm destinasyonlar sırasıyla; Londra, New York, Kaç, Marbella, Positano, Capri, Barbados… Tüm temalar mağazalara sırasıyla sınırlı vade aralıklarında mevsimlere nazaran ilerleyerek giriyor.

ELLE: Koleksiyonunun stil kodlarında neler var, hitap ettiği hatun profili nedir?

D.B : Stil benim için her hengam kendini uygun tanımak ve kendine güvenmekten makbul. Ne olursa olsun kendinizi içinde âlâ hissetmediğiniz bir kıyafet üzerinizde lâtif durmayacaktır. Hitap ettiğimiz bayan; kendini güzel tanıyan, inançlı, hayattan keyif alan hatun. Bu koleksiyondan giyinen hatun her ne seçerse seçsin seçtiği kesimle kendini şahsi ve yeterli hissedecek.

ELLE: Wanderlust koleksiyonundaki favori modülünüz hangisi?

D.B : Favori kesimim cut out detaylı Turin top ve Bari cardigan diyebilirim…

ELLE: Koleksiyon oluşturma sürecinde en çekişmeli aşama hangisi sizin için?

D.B : En kuvvetli aşama hikayeyi kurmak ve örmek bence. Ana hatlara karar verdiğinizde gerisi doğal akıyor esasen. İnsanın zihnindeki öğeleri çıkarıp bir araya getirdiğinde hikâyeyi kurması, devir ve emek isteyen bir süreç.

ELLE: İlham panonuzda neler var?

D.B : Yerküre takvimine nazaran ilerlediğimizden şu an bir sonraki yaz olan SS'20 koleksiyonunun ilham görselleri, temaları, renk ve örgü swatch’ları asılı, neredeyse bitti. Çok içime sinen keyifli bir koleksiyon çıktı ortaya.

ELLE: Marka olarak hayal ettiğiniz noktanın neresindesiniz ve nereyi hayal ediyorsunuz?

D.B : Tabi ki şık şeyler hayal ediyorum, her geçen gün daha uygununu yapmak için çalışıyoruz. 3 senede gelinen nokta bence kayda bedel. Ben yaşadığım her süreçten keyif almak istiyorum, ne olursa olsun keyifle emek verelim ve ilerleyelim. Moda bölümü de tüm yerkürede birçok etkene bağlı olarak değişebiliyor, umarım ileride de hoş şeyler konuşuyor oluruz, memleketimizden yerküreye açılan markalarımız olsun.

Röportaj: His Haksun

Bunu Baktınız mı?

Tatilde okunabilecek kitap önerileri!

Tatilde okuyabileceğiniz 11 kitap listesini bir araya getirdik! Tatile çıkarken tatil bavulunuza dahil edebileceğiniz kumsalda sahil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir