Sağlık

Enerji düşüklüğü yaşamanızın 10 nedeni

Şuanda Enerji düşüklüğü yaşamanızın 10 nedeni konusunu okumaktasınız.. Sitemizde ayrıca diyet,diyet tarifleri,zayıflama ve spor önerileri,anne ve bebek,bebek bakımı ve moda gibi başlıca konularda bir çok makale bulunmaktadır. Enerji düşüklüğü yaşamanızın 10 nedeni ile ilgili olan bu yazımızı okuduktan sonra onlarıda okumaya başlayabilirsiniz.

yorgun enerjisi dusuk glr

Bazı zamanlar kendinizi öylesine bitkin, öylesine enerjisiz hissediyorsunuz ki, bu hisle nasıl başa çıkacağınızı bilemiyorsunuz. Bu cümle sizi anlatıyor mu? Öncelikle size kendinizi yorgun hissettiren, enerjinizi düşüren nedenleri tespit etmelisiniz. Nedenleri bilirseniz, onları ortadan kaldırmak için harekete geçebilirsiniz.

İşte, enerji düşüklüğü yaşamanızın 10 nedeni…

uyku uykusuzluk glr

Uykusuzluk
Bedeni bir pil gibi düşündüğümüzde uykunun da bu pilin şarj olma yolu olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir gece uykusu, bedeni yoğun bir güne hazırlar. Kötü geçirilen bir gece ise bütün bir sistemi alt üst eder.

Çoğu insan için günde sekiz saat uyku yeterlidir. Bazıları için daha fazlası, bazıları, içinse daha azı da yeterli olabilir. Önemli olan, kişiye yetecek sürede uykuyu günlük olarak alabilmek. Hafta içi uykumu alamıyorum ama hafta sonu uzun saatler uyuyarak uykumu alırım diye de düşünmeyin. Çünkü araştırmalar, her zamankinden daha uzun süre uyumanın daha fazla yorgunluk hissine yol açtığını gösteriyor. Uyku sorunu çekiyorsanız kadinlarkulub.com’un iyi bir uyku için tüyolarına göz atabilirsiniz.

ofis yorgunluk stres glr

Çok çalışma
Günde 8-9 saat ofiste bir koltukta oturmanın, enerjinizi düşürdüğünü düşünmek biraz garip gelebilir. Ama bu bir gerçek. Çünkü biliyoruz ki çalışma saatleri, bu ortalama saatlerin çok üstüne çıkabiliyor. Sunumlar yapmak, müşterilerle görüşmek, rapor yazmak, yaratıcı olmak için zihnini zorlamak gibi pek çok iş gerçekleştiriliyor gün içinde. İş, aynı zamanda stres de demek. Stres; kan basıncının yükselmesi, kalp atışlarının hızlanması, bedenin mücadeleye hazırlanması sonuçlarını doğuruyor. Öğle arası gibi çalışmaya ara verdiğiniz zamanları enerjinizi yükseltmek, enerji bataryanızı şarj etmek için ayırabilirsiniz. Az uyku ve bol kafein, size yorgunluk olarak geri dönebilir. Çalışmayan insanların stresten uzak olduklarını düşünmeyin. Daha iyi çalışma şartları ve daha iyi yaşam dengesinin sağlanabileceğini unutmayın.

koltuk esya dekorasyon ev tasima tasinma ev isi glr

Ev işleri ve özel işler
İşteki görevlerinizi sona erdirdikten sonra özel hayatınızla ilgili yapmanız gerekenlere eğilme vakti. Kısa gibi görünen bir alışveriş listeniz var diyelim ki… Ama iş uygulamaya geldiğinde öyle mi? Markete birkaç parça almak için giriyorsunuz ama bütün sepeti dolduruyorsunuz. Daha önce almış olduğunuz kazağı değiştirmeniz gerekiyor. Evdeki tadilat işleri için birini ayarlamanız lazım… Bütün görevleri tamamlamanız, ofis işlerinden sonra aşırı iş yükünün üstesinden gelmeniz anlamına geliyor. Yani işteki stresten sonra evdeki stres başlıyor. Buna ev işleri, ev temizliği gibi işleri de dahil edince bedenin bütün enerjisi tükeniyor. Oysa bedenin dinlenmeye de ihtiyacı var. Evin ihtiyaçlarını yerine getirmeye başlamadan, bedeninizin ihtiyaçlarını öncelik haline getirin. İyi bir dinlenmenin ardından alışveriş yapmak için enerjinizi toplamış olacaksınız. İşten sonra yeni bir işe koyulmadan önce kendinize küçük mola anları yaratın.

bavul tatil seyahat gezi glr

Seyahat
Ev ve işteki yoğunluğun ardından bir tatile mi karar verdiniz? Güzel! Ama her zaman seyahat umduğunuz gibi canlandırıcı ve onarıcı olmayabilir. Tatil, kendi stres kaynaklarıyla birlikte gelebilir üstünüze. Mesela çocukla uçak yolculuğu, arabayla 10 saatten fazla yolda olmak, uzun saatler araba kullanmak gibi. Ayrıca tatile gittiğiniz yerin uzaklığı kadar biyolojik saatinize, uyku döngünüze etkisi de fazla olabilir. Ulaştığınız seyahat noktasının zamanına göre saatinizi sıfırlamak gibi biyolojik saatinizi de sıfırlamanız gerekir. Kıtalar arası yolculuklarda Jetlag yaşayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde sabah ise uyanık kalıp öğle saatini de uyanık geçirirseniz akşam uykusuna yatarak düzen sağlayabilirsiniz. Ayrıca tatilde diyetinizi bozmanız ve bol karbonhidratlı yiyeceklerle enerji dengenizi bozmanız da olası. Enerji verici yiyecek ve içecekler yazımızdan ilhamla besinlerinizi seçebilirsiniz.

kalori olcen aplikasyon meal snap diyet dusunen kadin glr

Diyet hataları
Birkaç kilo vermeye ihtiyacınız var ve bunun için düşük kalori diyeti yapıyorsunuz. Her ne kadar düşük kalori alma işini abartmamanız konusunda öneriler olsa da bunlara kulak asmıyor, kaloriyi ne kadar düşürürsem o kadar kilo veririm diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama böylesine sağlıksız bir seçim, bedeninizin açlık çekmesine yol açar. Bu size kilo kaybettirir, evet ama aynı zamanda enerjinizden de kaybedersiniz. Vücudunuz, yağ olarak depoladığı ve kaslarına enerji için gönderdiği kalorilerdeki enerjiyi muhafaza etmeye çalışır. Ancak enerji için aşırı yemek de çözüm değil. Aşırı yemek, enerjiyi boşaltır. Şekerli yiyecekler, enerjinin hızla artmasına yol açarken, aynı hızla düşmesine neden olur. şeker, fazla miktarda insülinin açığa çıkmasına, kan şekerinin düşmesine ve vücutta yavaşlama hissine sebep olur. Tüm gün enerjik olmak için sık aralıklarla küçük küçük atıştırmak en iyisi, çünkü bu sayede kan şekeri dengede kalır.

166669811 thinkstock su icme glr

Susuz kalma
Vücut susuz kaldığında kan dolaşımı yavaşlar. Bu da kaslarınıza yeterince oksijen ve yapı maddesinin taşınmadığı anlamına gelir. Ancak vücudunuza aldığınız su miktarını artırmak için gazlı içecekler ve kafeine yüklenmek de doğru değil. Bu içecekler uzun süreli hasara ve vücudun susuz kalmasına yol açar. Ayrıca kafeinin kan dolaşımından yok olması 10-12 saati alır. Dolayısıyla geç saatte kafein almak uykusuzluk çekmenize neden olur. Gerçekten enerjinizi yükseltmek istiyorsanız su için.

stres yorgun glr

Etraftaki insanlar
Etraftaki diğer insanlar duygusal stres kaynağınız olabilir, sizi aşağı çekebilir. Özellikle de negatif ve ruhsal olarak sağlıksız kişiler… Siz hayatın güzel yönlerini görmeye çalışıp kendinizi olumsuzluklardan kurtarmaya çalışırken, negatif insanlar sadece bardağın boş tarafını görüp sürekli şikayet ederek sizi de aynı yere götürebilir. Kendinizi çevrenizdeki insanlardan ve onların sorunlarından soyutlamayı öğrenmelisiniz.

76746901 thinkstock spor egzersiz glr

Hareketsiz yaşam
Egzersiz yapmanın enerjinizi düşüreceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Egzersiz, yorgunluk hissini yenmenin ve tazelenmiş hissetmenin en iyi yolu. Ayrıca fazla kilolu olmak hareketlerinizi kısıtlamanın yanı sıra kaslarınızı da zayıflatır. Bu da fiziksel işlerin üstesinden gelmek için bedeninizin daha fazla çalışması anlamına gelir. Kısa yürüyüşler bile sizi daha fazla yorar. Oysa düzenli egzersiz yapanlar kendilerini daha enerjik hissederler. Egzersiz, uyumayı kolaylaştıracağı gibi stresle baş etmenize de yardımcı olur. Ki bunlar da enerjinizi yükselten şeylerdir.

depresyon yorgun uyku glr

Depresyon
Enerji düşüklüğü, depresyonun en yaygın belirtisidir. Araştırmalara göre enerji düşüklüğü sorunu yaşayanların yüzde 20 ila 40’ı depresyon ya da anksiyete sorunu yaşıyor. Gece uykusu sorununun enerjiyi düşürdüğünden bahsetmiştik. İşte bu uykusuzluk da depresyonun başlıca belirtilerinden biridir. İnsanlar enerji kazanmak için hoşlarına giden aktiviteler yaparlar. Ancak depresyon, eğlenceli aktiviteleri yapma şevkini kırar. Depresyondaki kişiler, negatif düşüncelerden uzak kalamazlar. Bu da egzersiz yapmayı, sağlıklı beslenmeyi zorlaştırır. Tüm bunlar evde ve iş hayatında daha fazla stres demektir.

bavul gezi seyahat glr

Tatil
Tatil de yorucu bir uğraştır çoğu zaman. Bir yere gidecekseniz vali hazırlamanız gerekir. Tatil günlerinizde evinizin dekorasyonuyla ilgilenecekseniz önce temizlemek istersiniz. Misafir çağıracaksanız ya da parti verecekseniz sağlıksız atıştırmalıklar yiyebilir, alkol alabilirsiniz. İnsanlarla bir arada olmak, yalnız olmaktan daha yorucudur. Tüm bunlar strese yol açar. Tatilinizin mükemmel geçmesini isterken daha çok çalışıp daha çok enerji harcayabilirsiniz. İyisi mi sizi yoran her şeyi bir kenara bırakıp biraz yalnız kalmaya, hiçbir şey yapmamaya zaman ayırabilirsiniz.

shutterstock 79296994 kadin cilt gulumseme mutlu glr

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat