Güzellik

Kozmetikte doğru bilinen yanlışlar

Kozmetikte doğru bilinen yanlışlar ve bunun gibi bir çok yazıya yer verdiğimiz sitemize hoşgeldiniz. Şuanda Kozmetikte doğru bilinen yanlışlar hakkında hazırladığımız yazımızı okumaktasınız.Dilerseniz , sayfanın en altında Kozmetikte doğru bilinen yanlışlar konusuna benzer, beğenebileceğinizi düşündüğümüz diğer yazılarımızı ekledik, onlarıda okumanızı tavsiye ederiz. İyi eğlenceler.

makyaj makeup kadin renkli far ruj oje

Yapılan araştırmalara göre günde dokuz farklı kozmetik ürünü kullanıyor ve 126 farklı bileşeni cildimize sürüyoruz. Peki her gün cildimize sürdüğümüz bu ürünler ne kadar kimyasal barındırıyor ve yan etkileri neler?

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi eski kurucu dekanı Prof. Dr. Dilek Demir Erol kozmetik ürünleri ve zararları hakkında bizi bilgilendirdi.

anti aging krem urun kirisik

“Antiaging ürünlere ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.” denir. Oysa, bu tip ürünlere erken yaşta başlamış olmak ileride kırışıklık ve leke oluşmasına engel olmaz. Göz etrafı, alın, ağız etrafı kırışıklıkları büyük oranda mimiklerle ve güneş hasarı ile oluşurlar kremler bu kırışıklıkları engellemekte yetersiz kalır.

Bir diğer yanlış ise; birkaç kere kullan işe yaramazsa değiştir yaklaşımıdır. Bir uzmanın önerdiği doz ve sürede kullanıma devam etmek gerekir.

sampuan urun kozmetik temizlik yikanma dus

Kadın erkek neredeyse her gün kullandığımız şampuanın içerdiği kimyasal madde sayısı 15. Yan etkileri ise tahriş, kaşıntı ve göz hasarı. Kadın makyaj malzemeleri arasında bulunan far 26 kimyasal madde içeriyor ve olası yan etkileri kanser, kısırlık, hormonal bozukluk, organlarda tahribat.

ruj kirmizi kozmetik

Yapılan araştırmalar sonucunda rujlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açan kurşun bulundu. Pek çok uzman kurşun miktarının çok düşük derecede olduğunu söylese de 33 kimyasal madde içeren ruj ise alerjiden kansere kadar risk taşıyan bir ürüne dönüşebilir.

oje renkli manikur yesil mavi pembe tirnak

İçeriğinde 31 kimyasal olan ojenin kullanımında da dikkatli olmak gerekir. Zira doğurganlığı azaltabilir, hamilelikte bebek gelişimini etkileyebilir.

Bu nedenle haftada bir kez tırnakları doğal renginde bırap havalandırmanız hem genel sağlığınız hem de tırnak sağlığınız için yaralı olacaktır.

parfum sise pembe gul koku

Güzel kokmak için sürdüğümüz parfümdeki 250 kimyasalın olası yan etkileri ise ağız, boğaz ve gözlerde tahriş, mide bulantısı, böbrek sorunları olarak ortaya çıkıyor.

allik pembe seftali pudra

Allık, formülünü oluşturan 16 kimyasal ile kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk yaratabiliyor. Bu nedenle her sabah uyguladığınız makyajdan önce cildinizi doğru kremlerle nemlendirmeniz gerekmektedir.

fondoten

24 kimyasal sahip fondöten basit alerjik reaksiyondan kansere kadar ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Fondötenlerin zararlarını azaltmak için en ince olanını seçebilirsiniz ancak gerçekten gerekli olduğu durumlar dışında kullanmayarak olası tahrişleri önleyebilirsiniz.

thinkstock 156001397 makyaj allik firca ayna guzellik glr

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat