Minikler

Sıcak hava erken doğum riskini tetikliyor

Bayan Tevellüt Kompetanı Dr. Mustafa Cihan Baysal, hamilelik periyodu yaz aylarına denk gelen ana adaylarının daha dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı. Ana adaylarının günde en az bir kez ılık suyla duş alması gerektiğini belirten Baysal, “Yüksek sıcaklık ve nem gebelerde risk oluşum eder. Bu riskler güneş çarpması, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, sersemlik hissi, baş dönmesi üzere problemlerdir. Ayrıyeten ana adaylarında bir grup lekelenmeler oluyor. Münhasıran burun kanatlarında, alında, yanaklarda ve elmacık kemikleri üzerinde oluşan lekelenmeler güneş ışınları ile birlikte artar ve siyahlaşırlar. Ana adayları mümkünse 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalıdır. Şayet güneşte dışarı çıkılacak ise yüz ve gözleri koruyacak şapkalar, güneş gözlükleri ve fizikî bariyer oluşturabilecek kremleri kullanarak çıkılması daha münasebetli olur.” diye konuştu.

Süt ve süt eserlerine dikkat

Yüksek sıcaklık ve nem ana adaylarında erken doğumlara, rahim kasılmalarına, idrar yolu enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Ana adaylarında beslenme kıymetlidir. Yaz aylarında oluşan sıcaklık ile süt ve süt eserlerinde bozulma ölçüsü artmaktadır. Bu yüzden süt ve süt eserleri dikkatli tüketilmelidir. Et eserleri ve çiğ sebzeler dikkatli tüketilmelidir. Güvenilen ve bilinen konumlardan tüketim yapılmalıdır.

Tek başına denize girilmemeli

Deniz yahut havuzdan çıktıktan sonra uzun mühlet ıslak mayo ile oturmanın ana adaylarında genital yer mantarlarını artırmaktadır. Ana adayları serinlemek emeliyle öğlen saatleri dışında denize ve havuza girebilirler. Münhasıran denize girmeleri daha sağlıklıdır. Havuza da girilecekse bakımları düzgün bir formda yapılmış havuzlar tercih edilmelidir. Havuzdan çıktıktan sonra kimyasaldan uzaklaşmak için kesinlikle duş alınması gerekmektedir. Ana adaylarının nefesini tutarak suyun altında kalmaları çok önermemekteyiz. Başkaca oluşabilecek kramplardan ötürü ana adayları tek başına deniz ya da havuza girmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı ilişkinin sırrı farklılıklarınızı kabul etmekten geçiyor! başlıklı makalemizde Bunu, cinsel ve ilişki hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat