Beslenme

Taylan Kümeli’den kışa hazırlık için 8 beslenme önerisi

Sitemize hoşgeldiniz.. Şuanda Taylan Kümeli’den kışa hazırlık için 8 beslenme önerisi konusunu okuyorsunuz.Sitemizde Taylan Kümeli’den kışa hazırlık için 8 beslenme önerisi ve bunun gibi bir çok kategoride yazılarımız bulunmaktadır.Umarım memnun kalırsınız.

taylan kumeli glr

Taylan Kümeli “Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artar” diyen Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli’ye “Kışa daha güçlü bir bağışıklık sistemiyle girmek için nasıl beslenmeliyiz? Bağışıklık sistemini desteklemek için özellikle hangi yiyecekleri, neden tüketmeliyiz?” sorularını ilettik.

Taylan Kümeli, havaların yavaş yavaş soğuduğu bu günleri sağlıklı geçirmek için yapılması gerekenleri kadinlarkulub.com okuyucularına açıkladı.

cvitamini portakal limon kivi cilek meyve glr

Vücut direncinin azalmasıyla baş gösteren gripten korunmak için kuşburnu, maydanoz, kırmızı ve yeşil sivri biber, roka, kivi ve limon gibi C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzelere ağırlık verin.

stk72174cor thinkstock sebze raw food mutlu kadin yemek

Sebze ve meyveler, önemli vitamin ve mineral kaynağı besinler olmalarının yanı sıra güçlü antioksidan özellik gösterir. Özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor sebze ve meyveleri her gün en az 5-6 porsiyon tüketin.

135849516 thinkstock yesil cay beyaz cay bitki cayi glr

Çay, kahve, kola, kakao gibi kafein içeren içecekler yerine C vitamini yönünden zengin olan kuşburnuyu, rahatlatıcı özellik gösteren ve bağışıklık sistemini güçlendirici yeşil çay, rezene, melisa, papatya, ıhlamur ve ısırgan otu çayı gibi bitki çaylarını tercih edin.

166669811 thinkstock su icme glr

Su içimine yaz dönemindeki kadar önem verin, her gün 2.5-3 litre su tüketin.

yogurt probiyotik glr

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini azaltan probiyotik ürünleri (kefir ve probiyotik yoğurtlar) düzenli olarak kullanın.

akdeniz diyet zeytinyagi glr

Bağışıklık sistemini baskılayan aşırı yağ tüketiminden kaçının, hayvansal yağ alımını azaltıp bitkisel yağları tercih edin.

balik glr

Bağışıklık sisteminin savaşçı hücreleri için önemli olan protein tüketimine dikkat edin. Kırmızı et yerine daha çok balığı tercih ederek hem protein alımınızı artırın hem de balıkta yüksek miktarda bulunan ve bağışıklığı destekleyen omega-3 yağ asitlerinden yararlanın.

91660272 thinkstock beslenme ispanak yemek sebze glr

Güçlü bir bağışıklık sistemi için besinlerle daha çok demir (koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, tavuk, kuru kayısı ve kuru üzüm), magnezyum (tahıl, sebze, süt ve deniz ürünleri), selenyum (balık ve diğer deniz ürünleri) ve çinko (yumurta, süt, et, tahıl ve deniz ürünleri) almaya özen gösterin.

177802397 thinkstock cocuk kahvalti yumurta glr

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat