Sağlık

Yaz geldi, ayaklar için bakım zamanı

Yaz sıcakları kişileri uygunca tesiri altına almaya başladı. Kalın kıyafetler mekanını ince ve ferah tutacak giysilere, aksesuarlara bıraktı. Yazlık ayakkabılar, sandalet ve terlikler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Evet, epey hazırlık yapılırken ayaklar bu yaz esintisine ne kadar eşlik edebilecek? İşte bütün bir yazı bakımlı ayaklarla geçirebilmek için birkaç ipucu.

Her gün soğuk su ile yıkayın

Gün uzunluğu terleyen ayakların hijyeninin sağlanması çok değerlidir. Her gün soğuk su ile ayakların yıkanması vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ayaklarda yaz aylarında karşılaşılan en büyük dertlerden biri de kuruma ve bilhassa topuk yerlerindeki çatlamalardır. Ayaklar için hususî olarak üretilmiş ağır nemlendiricili bakım kremleri hijyeni sağlanmış ayaklara tertipli olarak uygulandığında kısa müddette sonuç vermeye başlar. Ayaklardaki kuruma ve çatlamaları önlemek için haftada en az bir kere kesinlikle ayaklara bakım yapılmalıdır.

Hava alan ayakkabılar tercih edilmeli

Ayaklar insan vücudunun tüm yükünü taşıyor. Bu nedenle bakımına ve hijyenine ihtimam gösterilmelidir. Yaz aylarında kesinlikle hava alan ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor. Ayakkabı seçiminde de tercih, doğal materyaller kullanılanlardan yana olmalıdır. Sentetik gereçlerle üretilen ayakkabılar önemli sıhhat problemlerine yol açabilir. Yanlış ayakkabı seçimi tırnak batmaları, nasır ve mantar oluşumunun yanı sıra parmaklarda form bozukluklarına da neden olabilir. Örtük ayakkabılarla birlikte mümkün olduğunca çorap da giyinmelidir. Başkaca çorap seçimi de nispeten değerlidir, pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Parmak arası terliklerin ve sandaletlerin tasarrufu ayak derisinin sertleşmesine sebep olur. Çok sert tabanlı terlik ve sandaletlerden uzak durulmalıdır.

Topuk dikenine karşı yumuşak tabanlı ayakkabı giyilmeli

Topuğun taban kısmı kişisel bir yağ dokusu ile kaplıdır ve vücut yükünü taşımak için kısımlar halinde serilidir. Devranla bu yağ dokusu aşınarak, yük taşıma özelliğini kaybedebilir ve ağrılar oluşabilir. Bu sebeple yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Sabahları ayak tabanını esnetecek egzersizler yapılabilir. Şayet mümkünse gün içinde bu egzersizler birkaç kere tekrarlanmalıdır.

Topuk çatlaklarına nemlendirici krem uygulanmalı

Topuklarda yaşanan sertleşme ve çatlama meseleleri gece yatağa girmeden evvel sürülecek nemlendirici krem ve üzerine giyilecek bir çift çorapla çözülebilir. Bilhassa diyabet, egzama, sedef ya da nasırı olan hastalara her ayak yıkamasından sonra nemlendirici sürmeleri önerilir.

Tırnakta ve ayaklarda hal bozuklukları görülebilir

Ayağa dar gelen ve sıkan ayakkabılar nasır oluşumunu tetikleyebilirken, tırnaklarda da travma tesiri yaratabilir. Bu durum da kan dolaşımının bozulmasına yer hazırlayabilir. Buna bağlı olarak tırnaklarda renk değişimi, tırnakta ve ayaklarda biçim bozuklukları görülebilir. Başkaca tırnaklarda ve ayak parmak aralarında mantar enfeksiyonu baş gösterebilir.

Mantar enfeksiyonlarına karşı tedbir almak koşul

Yaz aylarında havuz ve deniz tasarrufu da önemli bir orantıda artış gösterir. Islak yerle temas eden ayakları ise öteki bir risk daha beklemektedir. Mantar enfeksiyonları bilhassa yaz aylarında çok daha çokça yayılır. Ayaklarda ve ayak tırnaklarında mantar oluşumunu önlemek için birtakım tedbirler almak gerekir. Öncelikle ayaklar yıkandıktan sonra kesinlikle kurulanmalıdır. Bu süreci yaparken ayak parmaklarının aralarının nemli kalmadığından emin olunmalıdır. Zira mentar enfeksiyonları nemli yerlerde yayılmaya eğilimlidir. Havlular ise bireye kişisel olmalı ve gayrı biriyle paylaşılmamalıdır. Havuz kenarlarında, plajlarda, tatile gidildiğinde otel odalarında, çıplak ayakla yürünmemelidir.

Yanlış tırnak kısmı tırnakta batmaya neden olabilir

Ayak bakımında öteki değerli nokta ise tırnak kesitidir. Zira uzun mühlet ayakkabı içinde kalan ayaktaki tırnaklar sahih kesilmediğinde gayri parmaklara zarar verebilir ya da tırnaklarda batma meydana gelebilir. Batık tırnak bir müddet sonra enfeksiyon kapabilir. Ayrıyeten uzun tırnakların arasında toplanan kir içerisinde mikrop ve bakteriler üreyebilir. Bu sebeple ayak tırnakları düz kesilmelidir. Uzunlukları tırnak altındaki etin çabucak üzerinden kesilmeli ve ziyade dipten olmayacak formda ayarlanmalıdır. Tırnaklar çokça uzamadan kesilerek, araları belli başlı periyotlarla fırçalanmalıdır.

Sağlıklı ayaklar için peeling

Ayaklara ayan aralıklarla ayak peelingi de yapılabilir. Birtakım eserler alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, kullanılan eserlerin dermokozmetik olmasına ihtimam gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hızlı tırnak uzatma yöntemleri 2 adımda istenilen uzunluğa ulaşın! başlıklı makalemizde Kür ve Portakal hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat