Beslenme

Zayıflamak için motivasyon kazanma yolları

Zayıflamak için motivasyon kazanma yolları hakkında hazırladığımız güncel yazımızı okumaktasınız.Beğeneceğinizi umuyoruz 🙂

78652304 thinkstock diyet beslenme tarti kilo verme zayiflama glr

“Hep diyetteyim ama bir türlü kilo veremiyorum.” Bu yakınma sizi de anlatıyor mu? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Çünkü sürekli diyet yapma halinde olup da kilo veremeyen onlarca insan var.

Kendinizi suçlamadan önce önemli olan, “Ben nerede yanlış yapıyorum?” sorusunu kendinize sormak olmalı. Belki de diyet yapma konusunda motivasyon düşüklüğü yaşıyorsunuzdur. Peki diyet motivasyonunuzu nasıl artırabilirsiniz? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için işin uzmanına başvurduk.

Sağlıklı Yaşam Koçu Aslı Ergenekon, diyet motivasyonu konusunda kadinlarkulub.com’un sorularını yanıtladı.

Asliergenekon.com

179018848 thinkstock diyet sebze salata beslenme glr

İnsan kilo vermek istediğinde kendini nasıl motive edebilir?
Öncelikle kendisine koyacağı motivasyon hedefi çok önemli. “10 kilo vermek” gibi bir hedef, kilo vererek uzun vadede kiloyu korumayı desteklemiyor. Genelde kişi, 10 kilo verdiğinde kendi alışkanlıklarına geri dönüyor. Bu nedenle motivasyon hedefini bizim kilomuzu verdikten sonra korumamızı sağlayacak şekilde koymamız önemli.

Örneğin “sağlıklı yaşam alışkanlıklarını her gün daha fazla hayatıma katmak”. Böyle bir hedef konduğunda kişi her geçen gün kayatına daha fazla sağlıklı yaşam alışkanlığı katıyor. Önce daha çok su içiyor, daha fazla sebze tüketiyor, daha çok hareket ediyor, stresini atmak için kendisine zaman ayırıyor. Bu ana hedefi belirledikten sonra daha küçük hedefler koymak gerekiyor.

Örneğin her gün 5 dakika egzersiz yapmak bir hedef olabilir. Bu hedefi gerçekleştirdiğimde ikinci hedefe koşmak önemli. Bu da daha çok sebzeyi hayatıma katmak olabilir.

shutterstock 71763943 diyet tarti elma glr

İnsan kilo vermek istediğinde kendini nasıl motive edebilir?
Burada dikkatinizi çekecek olursa küçük, basit hedefler koyuyoruz. Önemli olan bu basit hedefleri gündelik koşuşturmacamız sırasında hayatımıza katabilmek. Ne zaman ki bu hedef artık bizim gündelik hayatımızın bir parçası ve artık bir alışkanlık haline gelir, bu başarımızı fark edip kutlamamız da önemli.

Her geçen gün bir hedefi daha hayata geçirebilmek ve bunu başarabildiğimizi görmek, hem değişebileceğimize olan inancımızı artırıyor ve bizi daha da motive ediyor hem de kendimize olan güvenimizi artırıyor.

175686011 thibkstock diyet kilo verme karin bel gobek olcu glr

Üst üste diyet denemelerinde başarısızlığa uğramanın verdiği yenilmişlik duygusundan nasıl kurtuluruz?
Sürekli aynı şeyi denemişsiniz ve sonuç aynı! Kilo veriyorsunuz ve sonra tekrar alıyorsunuz. Ya da diyetin tam ortasında diyorsunuz ki “Bir kereden bir şey olmaz, şu pastadan azıcık yiyeyim.” Fakat yemeğe başladığınızda görüyorsunuz ki duramıyorsunuz ve nasıl olsa diyeti bozdum diye daha da fazla yiyorsunuz, kısır döngü içerisine giriyorsunuz. Demek ki diyet yapmak aslında sizin uzun vadede ince ve sağlıklı olma hedefinize yardımcı olmuyor. O zaman başka bir yol denemeniz lazım.

452018333 thinkstock saglikli beslenme yemek salata mutlu kadin diyet glr

Üst üste diyet denemelerinde başarısızlığa uğramanın verdiği yenilmişlik duygusundan nasıl kurtuluruz?
Farklı bir bakış açısı kazanmak ve bu farklı bakış açısının faydalı olacağına “inanmak” ve bu işe gönülden “niyet etmek” önemli. Sağlıklı yaşam koçluğu bakış açısını hayatımıza katmak, farklı bir yol çizerek ince ve sağlıklı olma hedefimize bizi ulaştırır. Şu yemek kötü, bu yemek kilo aldırır diye kendimizi kısıtlamak ve sıkmak yerine kendimizi daha özgür hissedebileceğimiz bir beslenme planı, bir yaşam stili gerekli.

Günün sonunda bu kadar çok kısıtlamayı uzun vadede uygulayabilen bir irade yoktur. Önemli olan ufak ve eğlenceli değişiklikleri hayatımıza adım adım katmak. Zor ve sıkıcı olan hiçbir şey uzun sürede kalıcı olamaz. Bu adım adım yapılan değişikliklerin yaşamımızın bir parçası haline gelmesi ve bir alışkanlık olması ile uzun vadeli incelik hedefimizi gerçekleştiririz.

131992240 thinkstock tarti kilo verme diyet glr

Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları neler?
Her şeyin başında bu işe “niyetli olmak” geliyor. Sizin niyetiniz yoksa hiçbir koç, diyetisyen size faydalı olamaz. Günün sonunda kendi hayatınızın yönünü siz çiziyorsunuz, güç ve sorumluluk sizde. İkinci olarak değişebileceğine ve uygulanan değişikliklerin işe yarayacağına “inanmak” önemli. Bir işe içten inandığımızda ona daha sıkı sıkıya bağlanıyoruz. Üçüncü olarak “gelecekteki bizi” gözümüzde canlandırmak önemli. “Gelecekteki biz daha sağlıklı, mutlu ve ince. Gülüyor, eğleniyor, kıyafetleri içerisinde adeta parlıyor”. Bu hayali hep aklımızda tutarak, hatta dergilerden bize bu hayali çağrıştıran fotoğraf kesip her gün görebileceğimiz bir yere yapıştırarak, bu hayalin bizi sürüklemesine izin vermek önemli.

diyet beslenme glr

Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları neler?
Ana bir motivasyon hedefi belirlemek ve onun altında küçük küçük hedefler belirleyerek öncelikle bu hedefleri gerçekleştirmek, bu hedefleri gerçekleştirme başarısını takdir edip, kendimizi kutlayarak bir sonraki hedefe geçmek gerekli. Bu hedefleri gerçekleştirdiğimizde kendimize olan güvenimiz ve inancımız artacağı için daha da motive olarak yol alırız.

Başlama aşamasında takılıp kalanlar, kendisine inanmayanlar için ise dışarıdan bir destek almayı öneririm. Bu, sizinle aynı hedefe koşan bir arkadaşınız olabileceği gibi sizi hedefinize koşturacak bir “koç” da olabilir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, grup çalışmalarında kişinin başaracağına dair inancı çok daha kuvvetli oluyor. Ayrıca insan, bir kişiye karşı kendini sorumlu hissettiği için sıkı sıkıya hedefine bağlı kalarak hayatına yenilikleri katmaya başlıyor.

186209574 thinkstock gobek bel karin kalca bazen popo egzersiz diyet glr

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat