Ana Sayfa / Genel / Bayram tatilinde spor yapamayanlara tavsiyeler

Bayram tatilinde spor yapamayanlara tavsiyeler

İkramların bol olduğu bayramda beslenme alışkanlıklarının büsbütün değiştiğini belirten MACFit Arenapark eğitmeni Aziz Demir, “Bayramda mahsusen ölçüsüz et tüketimiyle birlikte fizikî aktiviteler de azalır. Bayram boyunca olağan egzersizlere vakit ayrılmalıdır” dedi. Eğitmen Aziz Demir, uzun bayram tatilini fırsat bilip spordan uzaklaşmanın sahih olmadığını belirtiyor.

Sıhhat meselelerine yol açabilir

Tatili hem fit, hem de sağlıklı geçirmek için kolay egzersizler yapılması gerektiğini söz eden eğitmenhttp Aziz Demir “Türk topluluğunda bayramların çok kişisel bir noktası var. Günler öncesinden hazırlıkları yapılan, ikramı bol sofralar süratli kilo alımına neden olabilir. Kurban Bayramı’nda al et tüketiminin de ölçüsü artıyor. Haddinden fazla et tüketimi, kilo almayı kolaylaştırdığı üzere ileride sıhhat dertlerine yol açabilir” dedi. Aziz Demir, şu tavsiyelerde bulundu:

Kahvaltınızı hafif yapın: Bayram sabahı kızartma, hamur işi, börek üzere ağır yiyeceklerden uzak durun. Midenizi yormayacak, sağlıklı kahvaltılıkları tercih edin.

Et yemeklerini öğlen yemeğinde tercih edin: Kavurma ve al et öğlen öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise zerzevat, kuru baklagil üzere posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

Öğünlerde çeşitlilik yaratın: Kâfi ve istikrarlı beslenme unsurlarına makul ölçüde et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, gayrı besin kümeleri olan ‘süt grubu’, ‘ekmek grubu’, ‘sebze grubu’ ve ‘meyve grubu’ ile tıpkı öğünde birlikte tüketmeye itina gösterilmelidir.

Sütlü tatlıları tercih edin: Öğlen ve akşam yemeklerini dikkatli seçin. Etlerin çok yağlı kısımlarını tüketmeyin. Hafif bir ana yemeğin yanında kesinlikle salata, yoğurt yiyin. Pilav ve makarnadan uzak durun.Baklava üzere şerbetli tatlılar mekanına tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.

Asitli içeceklerden uzak durun: Vücudumuzun günlük su gereksinimi 2-2,5 litredir. Su dışındaki hiçbir içecek suyun mekanını almaz. Bayramda asitli içeceklerden uzak durun, su dışında bitki çayları, sütlü kahveler, ayran üzere içecekler tercih edin.

Olağan egzersizlere vakit ayırın: Bayramda spor mu olur demeyin, kesinlikle spor yapın. Vücuda haddinden fazla besin yüklendiği takdirde vücut bu güç fazlasını yağ depolarına gönderecektir. Bu nedenle hafif ve küçük öğünler tüketin, yanına tutarlı bir fizikî aktivite programı ekleyin. Yürüyüş, koşu, bisiklet binme üzere sporlar da fizikî aktivite için âlâ bir alternatif.

Bunu Baktınız mı?

Hediye internet

En geniş kapsama alanına haiz olan ve maksimum interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir