Minikler

Çocukla tatile çıkacak aileler için dikkat edilmesi gereken özellikler!

Yavrularınızla keyif dolu dertsiz bir tatil geçirmek isteyenler için yanınıza almanız gereken eşyalar yahut yola çıkarken göz önünde bulundurmanız gerekenler hakkında dikkat edilmesi gerekenler  Liv Hospital Yavru Sıhhati ve Marazları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ yavruyla keyifli bir tatil geçirmenin püf noktalarını anlattı. İşte evlatlarla tatile çıkacak aileler için keyif dolu ve meselesiz bir tatilin sırrı!

Yaş Kümesini Göz Önünde Bulundurun!

Öncelikle yavrunun yaş öbeğine mütenasip uzaklıktaki tutarlı tatil mahallerini seçmelisiniz. Birinci bir aydaki bebekler için uzak konumlara gitme konumuna daha yakın bölgelerdeki tatil mahalleri seçilmelidir.

Yakın Yerde Sıhhat Merkezi yahut Eczane olmasına dikkat Edin!

İki yaş altındaki bebekler ile yapılacak tatil biraz daha kavidir. Konutun sakin ve sessiz ortamına alışmış bir bebek için değişik ortamlar, hava koşulları ve yolculuk onu olumsuz etkileyebilir. Daha sakin, gürültüsüz yazlık haneler daha münasebetli olabilir. Yakında kesinlikle sıhhat merkezi ve eczanenin olması tercih edilmelidir.

Nizamını Bozmayın!

Ek besin başlanmış ise mutfak bulunan devre mülk, apart oteller yahut yazlık konutlar daha makul olabilir. Kolaylıkla ek besinler hazırlanabilir. Bu halde alışılmış olan nizam korunabilir. Daha büyük evlatlar için açık büfe olan otellerde istediği yiyecekler daha kolay bulunabilir. Bu küme evlatlar için oyun parkları ve evlat kulüpleri varsa daha oyalayıcı olacaktır.

Yola Çıkış Saatini Uyku Planına nazaran Ayarlayın!

İlkokul öncesi yavrular daha meraklı ve hareketlidirler. Uzun yolculuklarda idareleri sıkıntı olabilir. Yolculukların daha kısa müddetli olması tercih edilebilir. Ufak yavrularda uçak seyahati yeğlenebilir. Uçak ile seyahat yapılıyorsa uçak kalkış ve iniş sırasında kulakta oluşan basıncı azaltmak için emzirilir, su verilebilir; büyük yavru ise ciklet çiğneyebilir. Daha büyük yavrular hususî araç yahut otobüs ile yolculuk yapılabilir. Trafiğin ağır olmadığı saatler seçilmelidir. Seyahatin bir kısmının uykuda geçmesi yolculuğu kolaylaştırır. Yola çıkış saatleri uyku saatlerine nazaran planlanabilir. Şahsi araçla seyahat ediliyorsa, evlat ufak ise 2-3 saatte bir mola verilir. Yolculuk için tatil müddetine ek bir gün eklenebilir.

Emniyet Kemerini Hafife Almayın!

Otomobil yolculuğunda kesinlikle emniyet kemeri bağlı olmalıdır. Yaş öbeği küçük ise otomobil koltuğu kullanılmalıdır. Yolculuk sırasında gelecek olan direkt güneş ışığından korumalıdır.

Yanınızda Oyuncak Bulundurun!

Yanınıza yolculuk sırasında kullanabileceğiniz yedek giysi, bez, ıslak havlu, mendil, su, mama alıyorsa mamalar, oyalamak için sevdiği oyuncaklar, kirliler için poşetlerin yerleştirildiği valizinizden munfasıl küçük bir çanta almanız makul olur. Aradığınız eşyaları daha kolay bulabilirsiniz.

Yanınıza Alacağınız İlaçları Ayırın!

Şayet uzun vadeli bir seyahat planlandı ise öncesinde kesinlikle tabip denetimi yapılmalı, aşıları sorgulanmalıdır. Farklı memleketlere gidilecekse ek aşı gerekebilir. Tabibine danışılmalıdır. Şayet mütemadi aldığı ilaçlar varsa yanınıza ehil ölçüde almalısınız. Bunun dışında doktorunuzla ateş üzere acil durumlarda yanınızda bulunması gereken ilaçları planlamanız gerekmektedir.

Uyku ve Beslenme Saatini Değiştirmeyin!

Tekrar yolculuk öncesi beslenme programı, uyku saatleri üzere durumlarda değişiklik yapılmamalıdır. Yapılan değişiklikler yeni bölgelerle yavrunun davranışını etkileyebilir.

Güneş Müdafaa Faktörlü Kremi Unutmayın!

Denizde ve havuzda direkt güneş altında uzun müddetli kalmamasına dikkat edilmelidir. Kesinlikle en az 30 faktörlü güneş kremi sürülmeli, geniş kenarlı şapka giydirilmeli, güneş ışınlarının dik gelmediği sabah 10:00-11:00, akşam 16.00-18:00 arasında çıkartılmalıdır.

Su Kenarlarında Oynarken Dikkat Edin!

Havuz ve deniz kenarında evlatlar yalnız bırakılmamalıdır. Sudan korkan evlat suya girmek için zorlanmamalıdır.Suya girme mühletleri çok uzun olmamalıdır.

Sivrisinek İhtimallerini Göz Önünde Bulundurun!

Sivrisinek ziyade ise uzun kollu ve uzun paçalı ince kıyafetler giydirilmelidir.

Bünyenizden Farklı Besinleri Çok Tercih Etmeyin!

Beslenmelerine gelince yalnızca ana sütü alıyorsa çok sorunla karşılaşılmaz.Mama alan bebekler için su kaynatıcısı varsa mama hazırlanması kolaydır. Ek azık alan bebekler için yanınıza yeteri kadar kavanoz mamalar alınabilir. Daha büyük bebekler için otel imkanları ve yiyecekler ile ilgili malumat edinmelidir. İki yaşından büyük evlatlar için açık büfe yiyecekler konusunda dikkatli olunmalıdır. Çok çokça değişik azıklar denenmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Eski sevgiliyi geri döndürmek için ne yapılabilir? Karar verin! başlıklı makalemizde İstiyor, Karşı ve Taraf hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat