Ana Sayfa / Minikler / Çocuklara mahremiyet eğitimi 5 yaşında başlamalı

Çocuklara mahremiyet eğitimi 5 yaşında başlamalı

Evladın mahremiyet eğitiminin 5 yaşından itibaren ailede başlaması gerektiğini anlatan Pedagog Oya Akbaş, “Çocuk kendine yapılanın uygun ya da makûs olduğunu algılayamaz. Ancak aile burada yavruya zahir ortamlar açısından eğitimler vermeli. Bir aile 5-6 yaşından itibaren yavrusuna, vücudunda nerelerin ellenmemesi gerektiğini, bunun sakıncalarını, kim olursa olsun, aile fertleri ya da muallimi de olsa bunun tehlikeli olacağını anlatmalı.” diye konuştu.

Metruk ortamlara dikkat

Yaşı kaç olursa olsun yavru asla oralarda tek başına bırakılmamalı. Mental olarak evladın kendini muhafazası gerekiyor. Yani ‘bu kişi benim tanımadığım biri’ diyebilmeli. ‘Bu yabancı kişiden bana zarar gelir’ diye fark edip kaçabilmeyi öğrenmeli. Bu gelgelelim 12-15 yaş aralığından itibaren gelişmeye başlayacaktır. 8-9 yaşındaki yavrulara küçük yavruları emanet etmek de yanlışsız bir davranış değil. Ailelerin bu bahiste da dikkatli olması değerli.

“%80’i tanıdık”

Cinsî istismara uğrayan yavrunun bu durumu rahat bir halde ailesine anlatması gerektiğini tabir eden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Psikiyatrist Onur Okan Demirci ise ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

“Oranlar bize şunu gösteriyor. Cinsî istismarların yüzde 80’i tanıdık asıllı. Yani biz aslında evladımızı dışardaki ögelere karşı korurken en çokça bunun yüzde 20’sini çözüyoruz. Bizim öncelikle tanıdıkların olduğu ortamlara eğilmemiz gerekiyor. Bizim evladımızı külliyen kısıtlamamız da yapılan yanlışlardan bir adedidir. Oturup evlada her şeyi anlatmamız gerekiyor. Cinsî ortamların ne meale geldiği ve bu cins nahiyelerin hususî olduğunu bilmesi gerekiyor. Yavru bir cinsî istismar ile karşılaştığında aileye bu durumu anlatabilmeli. Pres altında büyüyen yavru bir cinsî istismar durumunda bunu bir ayıp üzere hissederek anlatmayacaktır.”

Tehlike anında evlat ne yapmalı

Evladın bir tehlike ile karşılaştığı anda yapabileceği en kolay şeyin çığlık atmak olacağını söz eden Psikiyatrist Demirci, “Bu kadar küçük yaşta bir yavru dışarıda asla tek başına bırakılmamalıdır. Yavru elinizi bırakıp bir AVM’de kayboldu ise bu çeşit durumda da onun eğitimi kıymet arz eder. Bu nedenle aile, evlada polis, güvenlik, mağaza çalışanlarından yardım istemesi gerektiğini anlatmalıdır. Yavru kaybolduğu anda bu insanlarla irtibat kurması gerektiğini bilmelidir.” dedi.

Bunu Baktınız mı?

Bebekler için pratik yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalama püf noktası

Sağlık açısından çok faydalı olan yoğurt tüketimi en az yetişkinlerde olduğu kadar bebeklik ve çocukluk döneminde de son derece önemlidir. Bizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir