Ana Sayfa / Minikler / Çocuklarda isilik tedavi yöntemleri için yöntemleri sıraladık!

Çocuklarda isilik tedavi yöntemleri için yöntemleri sıraladık!

Yaz sıcaklarında bilhassa yavrularda daha çok görülen isilik aslında bir cilt illeti olarak önümüze çıkıyor. Ebeveynleri yavruları için yaz aylarında daha çok endişelendiren yavrunun vücudunda al pütürlü noktaların çıkması telaş yapmaya neden olabiliyor. Umumiyetle isilik ekrin ter bezleri ve kanalların tıkanması, terin cilt ve cilt altına geri akması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Çocuk Sıhhati ve Marazları Uzmanı Dr. Melike Özberk Koç, bebeklerde ve yavrularda sıkça görülen isilik konusunda tedavisi hakkında kıymetli haberler verdi.

İsilik, ekrin ter bezleri ve kanallarının tıkanması ve terin cilt ve cilt altına geri akması nedeni ile meydana gelen mahsusen yaz periyotlarında bebek ve yavrularda, sık görülen bir cilt sorunudur. Bu tıkanıklık deri altında biriken terin küçük kabarcık ve kızarıklık olarak kendini göstermesi ve çoklukla kaşıntı eşlik etmesi ile rahatsız edicidir. Sıklıkla yaz aylarında, ılık ve nemli iklimlerde en yaygın olarak görülmektedir. Döküntüler tedavi olmadan da bir müddet sonra kendi kendine düzgünleşir. Gelgelelim gerekli tedbirler alınmaz ise cilt üzerinde daha komplike bir hal alabilir.

Sıcak Havalarda Yavrularda İsiliğe Dikkat!

Yavrularda islik oluşmasını azaltmanın yollarına değinecek olursak; en kıymetlisi bebek ve evladın kalın ve sentetik kıyafetler giymemesi, ince, teri emebilen pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesidir. Mahsusen yaz günlerinde kıyafetlerin sık sık değiştirilmesi, kıyafetler yıkanırken kimyasal içerikli deterjan ve yumuşatıcılar mekanına yalnızca ekolojik içerikli bir temizleyici ile yıkanması,yumuşatıcı kullanılmaması mütenasip olur.

Mahsusen yaz periyodu terle atılan tuzun ter bezlerinde tıkaç oluşturmaması için bebek ve yavruların sık sık su ile yıkanması elverişli olur. Şayet sık yıkamak mümkün değil ise bir pamuk pedi ıslatıp gün içinde boyun kıvrımları koltuk altı üzere isiliğe yatkın yerleri temizlemek ülkü olacaktır. Ayrıyeten deniz suyuna girmek ,eğer denize girme imkanı yok ise meyyit deniz mineralleri içeren tuzları az ölçüde yıkanma suyuna atmak gözeneklerin açık kalmasına yardımcı olarak isiliği azaltabilir ve oluşmasını mahzurlar.

Korunmada ve hafif lezyonlarda alerjik bir durum yok ise tıbbi papatya ve kalendula çayları ile temizleme ya da papatya ve kalendula özlerini içeren doğal cilt bakım eserleri inflamasyon sürecini azaltabilir. Lakin isilik geçsin diye ağır içerikli yağlar ve pişik kremleri kullanılmamalıdır. Tüm önlemlerinize  rağmen çocuğunuzdaki isilik uzun müddetli devam ediyor ise kesinlikle dermatoloji  tabibine başvurulması gerekir. 

Bunu Baktınız mı?

Bebekler için pratik yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalama püf noktası

Sağlık açısından çok faydalı olan yoğurt tüketimi en az yetişkinlerde olduğu kadar bebeklik ve çocukluk döneminde de son derece önemlidir. Bizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir