Ana Sayfa / Genel / Diş beyazlatmanın etkili yolları

Diş beyazlatmanın etkili yolları

Hastalar tarafından ucuz olduğu için piyasada satılan diş beyazlatıcı eserlerin ya da hane ortamında kullanılan beyazlatıcı jellerin diş çekilmelerine, kalıcı diş hassasiyetlerine, dişlerin dış yüzeylerinin bozulmasına ve mine çatlaklıklarına neden olduğuna değinen Hospitadent Diş Hastanesi Idare Şurası Üyesi Diş Doktoru Recep Eşkar, diş beyazlatma sürecinin kesinlikle tabip denetiminde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dişlerin yapısındaki renklenmelerin yahut koyu renkli dişlerin daha estetik bir imaj vermek emeliyle beyazlatılması sürecinin ‘Bleaching’ olarak isimlendirildiğini ve daimi dişlerin ağız içinde konumlanmasıyla birlikte (genellikle 12-13 yaş) her yaştan hastaya uygulanabilir bir usul olduğunu söyleyen Diş Tabibi Eşkar; beyazlatma süreci isteniyorsa aşınma-kırık-çatlak ve çürük olan dişlerin kesinlikle tedavi edildikten sonra ‘Bleaching’ yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Antibiyotik tasarrufuna bağlı olan renkleşmelerde, beyazlatma sürecinin tesirinin sonlu olduğunu söz eden Diş Tabibi Eşkar; “Bu üzere durumlarda süreç 2-3 seans sürdürülebilir. Beyazlatma süreci bittikten sonra, dişlerin tekrar eski haline dönmemesi için 1 hafta boyunca sigara, çay ve renkli içecekler tüketilmemeli. Bunlara dikkat edilirse ve sonrasında da azaltmaya gidilirse beyazlatma süreci 2-3 yıl kalıcılık sağlayacaktır” diye konuştu.

Beyazlatma sürecinde hidrojen peroksit’in kullanıldığını bu hususun tabip denetiminde, sınırlı dozlarda yapıldığında beyazlatma sürecinin bir zararı olmadığını söyleyen Eşkar; “Kullanılan eserin içeriği ve dozunun ayarlanması çok kıymetli olduğundan ötürü beyazlatma sürecinin muhakkak tabip denetimi ve gözetiminde yapılması gerekir. Ama tabip denetiminde olmayan, eczaneden alınan eserlerle bilinçsizce yapılan beyazlatmalar dişlerde kalıcı zararlara (diş çekilmeleri, kalıcı diş hassasiyetleri, dişin dış yüzeyinin bozulması ve mine çatlakları gibi) neden olabilir” dedi.

Beyaz dişler için ipuçları

– Her geçen gün çileğin yeni bir yararı önümüze çıkıyor. Çileğin dişleri beyazlattığı sonucu da araştırmalar arasında. Başkaca ziyade ölçüde olmamak kaydıyla çileği çikolataya batırarak da yiyebilirsiniz. Şaşırtıcı lakin gerçek. Zira çikolata da antibakteriyel özellik taşıyor.

– Kalsiyumun dişlere yararı yıllardır bilinen bir gerçek. Yemeklerden sonra ufak bir kesim peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar var. Peynirden hoşlanmıyorsanız bir ölçü süt ve yoğurt da yemeklerden sonra tercih edebilirsiniz.

– Elma, havuç, ayva üzere sert meyveleri doğramadan, kabuğuyla yiyin. Bu sert meyveler doğal diş fırçası üzeredir. Dişe hiçbir zarar vermeden beyazlamasına yardımcı olur.

– Kullanmanız gerekenler kadar kullanmamanız gerekenler de kıymetli. Limon ve sirkenin dişleri beyazlatmada kullanılması son radde yanlış. Asitli olduklarından ikisi de dişlere büyük zarar verebilir.

– Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diş temizleyicisi: Karbonat. Uzun vadede ülkü diş beyazlatıcısı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcıdır.

Bunu Baktınız mı?

Hediye internet

En geniş kapsama alanına haiz olan ve maksimum interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir