Ana Sayfa / Genel / Kavurmayı yaparken ve yerken dikkat etmeniz gerekenler

Kavurmayı yaparken ve yerken dikkat etmeniz gerekenler

Aile ve eş dostlarla geçirilen en manalı devirler hiç kuşkusuz bayram ziyaretleri oluyor. Yemekler pişiyor, sofralar kuruluyor, keyifli sohbetler ediliyor. Kurban Bayramı’nın klasik sofralarında birinci akla gelen şey ise al et tüketimi oluyor. O denli ki et kahvaltıda dahi yenilebiliyor. Al et protein açısından güçlü olmasının yanı sıra demir, fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko üzere mineraller ve B vitamini cihetinden de varlıklı bir besin. Bu nedenle yerinde ve istikrarlı olarak tüketilmesi sağlımız için çok kıymetli. Lakin bilinçli yenildiği takdirde! Aksi halde Kurban Bayramı’nın simgesi olan et, sıhhat sorunlarına sebep olabiliyor.

– Bilhassa kalp, diyabet yahut hipertansiyon, gut üzere kronik marazlara sahipseniz ya da gastrit, ülser üzere mide rahatsızlığınız varsa yediklerinize hayli dikkat etmeniz gerekiyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Eksperi Ayça Güleryüz sıhhat sorunlarıyla karşılaşmamak için et tüketirken ve kavurma yaparken dikkat etmeniz gereken 10 kuralı anlattı, değerli tekliflerde bulundu.

Eti en az bir gün dinlendirin

“Bayramın geleneğini bozmayalım, kavurma yapalım” diyorsanız en sağlıklı sistemleri tercih etmelisiniz. Et kavurmanın en kıymetli püf noktası ise etin yumuşak olması. Yeni kesilen etin sindirimi çetin oluyor, bunun sonucunda da hazımsızlık üzere problemler gelişebiliyor. Münasebetiyle eti buzdolabında kesinlikle en az 24 saat dinlendirmeniz çok değerli.

Oda sıcaklığında çözdürmeyin

Donmuş etleri çözdürme sürecini açıkta oda sıcaklığında ya da sıcak suda bekleterek yapmayın. Münhasıran sıcak havada eti açıkta bırakırsanız yapısında mikroorganizma üreme riski çok yüksek oluyor, bunun sonucunda da besin zehirlenmesi üzere tehlikeler gelişebiliyor. En yeterli çözdürme usulü, kullanmadan 1 gün evvel eti buzdolabının en üst raflarından birinde bekleterek çözdürmektir.

Buzdolabında en ziyade 3 gün bekletin

Kurban etini buzdolabında en ziyade 3 gün, buzlukta -4 noktada en ziyade 7 gün, derin dondurucuda -32 kademede en ziyade 3 ay saklayabilirsiniz.

Çözülmüş eti tekrar dondurmayın

Etler çözüldükten sonra tekrar dondurulursa, 2. sefer çözüldüğünde bakteriler çok süratle çoğaldığı için zehirlenme riski artıyor. Bu yüzden etleri tek seferlik yemeklere koyacağınız ölçülere bölüp buzdolabı poşetlerinde yahut yağlı kağıtlara sarılı olarak derin dondurucularda saklayın. Böylelikle çözdürme süreciniz daha kolay olacak yahut çözülmüş bir eti tekrardan dondurma olasılığınız da kalmayacak.

Kendi yağı ile pişirin

Tencereyi yüksek sıcaklıkta güzelce kızdırırsanız etler mühürlenir ve suyunu çok ziyade salmadan sertleşmeden kavrulurlar. Dışarıdan ayrıyeten tereyağı yahut kuyruk/iç yağı eklemeden, eti kendi yağı ile tencerede kısık ateşte kavurun. Yağları erimeye başladığında etin kalan kısmını tencereye atabilirsiniz. Kısık ateşte etler suyunu salıncaya kadar ara ara karıştırın. Etler uygunca suyunu çektiğinde de soğan koyun. Dana etinin pişme mühleti kuzu etine nazaran biraz daha uzun olduğu için şayet etler pişmeden suyu külliyen biterse 1 bardak su ek edebilirsiniz. Tuz ve baharatları en son ekleyin, zira eti sertleştirebilir ve suyunu çektirir.

Soğur soğumaz buzdolabına kaldırmayın

Beslenme ve Diyet Bilirkişisi Ayça Güleryüz kavurmayı yaptıktan sonra saklamak isterseniz soğur soğumaz buzdolabına kaldırmamanız gerektiğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Çünkü üst kısımları her ne kadar kuru üzere gözükse de altta kalmış olan et ve yağ dokusu hâlâ nemli olabiliyor. Yayvan kaplarda yahut tepsilerde kavurmanın külliyen kuruduğundan emin olduğunuzda, buzdolabı poşeti yardımıyla ve katiyetle hava almayacak formda kapladıktan acilen sonra eti isterseniz buzdolabına kaldırabilirsiniz. Bir ay içinde tüketecekseniz buzdolabında, uzun vadede tüketecekseniz derin dondurucuda saklayabilirsiniz”

Günlük tüketiminiz 120 gramı aşmasın

Bayramı vadesince et tüketiminiz artacaktır. Gelgelelim al et, kaliteli bir protein olmasının yanı sıra doymuş yağ ve yüksek nispette kolesterol içermesi nedeniyle sıhhatinizi riske atmamak için dikkatli olmalısınız. Güleryüz insana nazaran değişiklik göstermekle birlikte günlük kavurma tüketiminin 90-120 gramı aşmaması gerektiğini belirterek, “Tüm bayramboyunca 500 gram eti geçmemeye itina gösterin” diyor.

Yanında kesinlikle salata olsun

Bayramda etin yanında pilav, makarna yahut kızartmalar tüketmek sıkça yaptığımız beslenme alışkanlıklarımızdan biri. Ama daha sağlıklı bir öğün haline getirebilmek için besin çeşitliliğine değer verin. Pilav yahut makarna mahalline etin yanında kesinlikle salata yahut zerzevat yemeği tüketin. Etin yanında C vitamininden varlıklı salata yahut zerzevat olması sindirimi kolaylaştıracağı üzere al ette bulunan demirin daha yüksek orantıda emilmesine yardımcı olacaktır.

Kahvaltıda kavurma yemeyin

Kavurmanın kahvaltı ve öğlen öğününde tüketilmesi bilhassa sindirim sorunu olanlar için önerilmiyor. Gastrit ve reflüyü tetikleyebileceği üzere günlük almanız gereken kalori istikrarınızı bozabiliyor, kilo artışına sebep olabiliyor. Kahvaltıda kavurma konumuna, rutininizi bozmadan yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık ve yeşillikler ile yapacağınız klasik bir kahvaltı tercih ederseniz hem sindirim sorunu yaşamaz hem de kilo artışınızı engellemiş olursunuz. Et sindirimi nispeten çetin bir besin. Bilhassa yeni kesilmiş bir etin bağırsaklardan sindirimi emilimi epeyce uzun sürebiliyor. Bu nedenle akşam öğününüzde yahut yatmaya yakın geç saatlerde de tüketmemeye itina gösterin.

Çay ve kahveyi en az bir saat sonra için

Et tüketiminin acilen akabinde çay ve kahve içmek demirin emilimini azaltabiliyor ve uzun vadede kansızlığa yol açabiliyor. Binaenaleyh çay ve kahveyi eti yedikten en az bir saat sonra için.

Bunu Baktınız mı?

Hediye internet

En geniş kapsama alanına haiz olan ve maksimum interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir