Ana Sayfa / Genel / Tatilinizi kabusa dönüştürmeyin

Tatilinizi kabusa dönüştürmeyin

Güneş ışığının yaydığı D vitamini iskelet sistemini güçlendirirken; romatizmal illetler, iltihaplanma, osteoporoz üzere marazların tedavisinde aktif rol oynar. Güneş ışığı başkaca, kalsiyum emilimini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kuvvet, depresyon ve gerilimin azaltılmasına yardımcı olur. Güneşten tam yarar sağlamak için günde 20 dakika güneşe çıkmak kafidir.

Güneş ışığı D vitamini için en âlâ köktür. Natürel ki güneş ışığına direk biçimde maruz kalmak da kanser riskini artıran bir ögedir. Neyse ki, müdafaasız kısa müddetli güneşe maruz kalma bile gereksinim duyduğunuz D vitamini seviyesini olumlu halde etkileyecektir. Bunun için tüm vücudunuzu güneşlendirmek de kural değil; yalnızca kol ve bacaklarınızın bir kısmının güneş görmesi, mahsusen D vitamini almanız için kâfi.

Güneş ışınlarına daima maruz kalmak birtakım sıhhat dertlerine neden olabilir. Cildinizi ultraviyole ışınlarından korumak için güneş kremi yahut güneş losyonu kullanmak gerekir.

Güneş kremi seçimi

Güneş kremi seçerken içeriğinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulunmasına dikkat etmek gerekir. Bu iki unsur, zararlı UV ışınlarına karşı adeta set vazifesi görür. Seçtiğiniz kremin kimyasal içermemesi de son radde kıymetli. Münhasıran alerjik bünyeye sahip olanlar, güneş kremi seçerken muhakkak tabiplerine danışmalılar. Güneşin zararlarından korunayım derken daha büyük hasarlara sebep olmamak gerekir.

Cilt tipleri bireyden insana değişiklik gösterir. Güneş altında kalacağınız hengam; cilt tipiniz, güneş kremi tercihinizi etkileyen faktörlerdir. Washington Üniversitesi Dermatoloji Ünitesi’nin güneş kremleri üzerinde yaptığı araştırmaya nazaran, güneş kremleri güneş losyonlarından çok daha tesirli müdafaa sağlamaktadır. Güneşe çıkmadan yarım saat evvel sürülmeleri ve iki saatte bir yenilenmeleri gerekir. Yeniden tıpkı araştırmaya nazaran; 30 SPF özellikli güneş kremleri, morötesi ışınların yüzde 97’sini, 50 SPF yüzde 98.5’ini handikaplar. Yetişkinler için 30 himaye faktörü ülkü kabul edilebilirken, evlatlar için bu rakam biraz daha yükseltilmelidir.

Benleri olanlar dikkat

Deriye rengini veren melanosit ismindeki hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan açık kahve, koyu kahve, siyah, pembe üzere farklı renklerde deri hizasında görülen ve devir zaman kabarık oluşumlara ben denir. Ölçüsüz noktada güneşe maruz kalmanın ben oluşumunda yahut benin riskli hale gelmesinde tesiri olduğu bilinir. Münhasıran yüksek dozda güneş ışınına maruz kalmanın ben artışını arttırdığı akıllıcadır. Başkaca bu durum kanserleşme riskini de meydana getirebilir. Yaz aylarında dikkat etmemiz gerekenleri uygularsak bu risklerin önüne geçebiliriz. Örneğin; benlerinizi güneşten koruyarak münhasıran güneş ışınlarının en dik geldiği saatler olan 10:00-16:00 arası güneşe çıkılmamaya itina gösterin. Şayet güneşe çıkmak zorunda kalırsanız ise güneş hami krem kullanılmayı ihmal etmeyin. Yazın daha ziyade risk altında olan bireyler ise, ileri yaştakiler, açık tenli bireyler, vücudunda çok çokça beni olanlar ve güneş hassasiyeti olan kimselerdir.

Güneş gözlüğü kıymetli

Hami kremler eşliğinde dahi olsa güneşe çıkarken şapka kullanmak da en makul önlemler arasında mekan alır. Güneşin zararlarından bahsederken, umumide cilt üzerinde oluşturduğu hasarlardan kelam edilir gelgelelim gözler de güneşin tehdidi altındadır. Güneş ışınları, gözün lensinde katarakt oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeple güneş gözlüğü kullanılması çok değerlidir. Güneş ışınlarının bilinen bir gayrı zararı ise erken yaşlanmaya sebep olmasıdır.

Cilde esneklik kazandıran liflerin bulunduğu elastin tabakası, güneşe maruz kaldığında yıpranır ve olması gerekenden çok daha evvel cildinizin sarkmasına sebep olur.

Doc. Dr. Halit Yerebakan

Bunu Baktınız mı?

Hediye internet

En geniş kapsama alanına haiz olan ve maksimum interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir