Ana Sayfa / Kültür & Sanat / Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor

Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor

Devlet Opera ve Balesi Umumi Müdüriyeti tarafından düzenlenen ve devletimizin birinci ve tek bale şenliği olan “17. Memleketler arası Bodrum Bale Festivali” sanatseverlerin önüne yeniden güçlü bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şölenine hazırlanıyor.

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinde yerküre ve Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilen, seyircinin büyük beğenisi ile her temsili saklı gişe oynamış 4 çok kişisel ürünün yanı sıra yabancı konuk toplulukların sahneleyecekleri 2 ürünle birlikte yekun 6 yapıtın 8 temsili şenlik boyunca izlenebilecek. Devletimizin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan 17. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği’nin bu yılki yabancı konukları kendi meydanlarında yerkürede hayranlık uyandıran çok hususî topluluklar olacak. Yerkürenin en profesyonel dans topluluklarından olan Gürcü Ulusal Balesi ile yerkürede Flamenko Kraliçesi olarak kabul edilen Aida Gomez ve Dans Topluluğu…

Açılış, Frida ile yapılacak

Devletimizin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan 17. Memleketler arası Bodrum Bale Şenliği, 3 Ağustos Cumartesi akşamı, asrî dans repertuvarının beğenilen ürünlerinden “Frida” isimli yapıtla açılıyor. Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Frida” yapıtı Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor. Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sıhhat dertlerine karşın fotoğraf yaparak hayata tutunma tutkusu iki perdelik asrî dans yapıtıyla sahnede olacak.

Kafkas kültürü Bodrum Kalesi’nde

60 dansçı ve 10 müzisyenden oluşan yerkürenin en profesyonel dans topluluğu olarak kabul edilen GÜRCİSTAN SUKHISHVILI ULUSAL BALESİ yaklaşık iki saat boyunca ritmik ve tempolu danslarını sanatseverlere sunacak. 1945 yılından bu yana performanslarını yerkürenin en prestijli sahnelerinde, 90’dan çokça memlekette, 50 milyondan çokça seyirciye ulaştıran Gürcistan Sukhisivili Ulusal Balesi La Scala’daki performansında seyirciler tarafından on dört defa sahneye çağrılarak bir rekora da imza atmıştır.

Folklorik temaları çağdaş koreografileriyle sentezleyen süper şovları ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini ritmik ve tempolu adımlar eşliğinde sahneleyecekler.

Flamenko’nun kraliçesi Bodrum’da

Milletlerarası arenada muvaffakiyete ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu ve tüm renkleriyle dans şölenine devam edecek 17. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği’nde Flamenko ateşi bu yıl dünyaca ünlü Aida Gomez ve Dans Topluluğu ile yanacak.

Tüm yerkürede “Carmen” performansıyla tanınan, dansa çok küçük yaşlarda başlayan, İspanya Ulusal Balesi’nin baş dansçılarından, flamenko sanatkarı ve armağanlı koreograf Aída Aguda Gómez’in ( Madrid, 1967) kuruculuğunu yaptığı ve yöneticiliğini üstlendiği Aida Gomez Dans Topluluğu özgün “Carmen” tahlilleriyle 17 ve 18 Ağustos 2019, Cumartesi ve Pazar akşamları iki defa sahnede olacak. Bizet’in unutulmaz müzikleri, bu hususî “Carmen” gösterisi için Jose Antonio Rodriguez tarafından düzenlenmiş. Yerküre turnelerine devam eden topluluk, en son 2006 yılında devletimizde de şovlarını sergileyerek büyük beğeni toplamıştı.

Memleketimizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on yedincisi gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, bu yıl da Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye’nin pahalı ekleriyle gerçekleştirilmekte ve sanatseverlerin ağır talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir.

Bunu Baktınız mı?

Tatilde okunabilecek kitap önerileri!

Tatilde okuyabileceğiniz 11 kitap listesini bir araya getirdik! Tatile çıkarken tatil bavulunuza dahil edebileceğiniz kumsalda sahil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir