Ana Sayfa / Kültür & Sanat / Ünlü yazar ve şairlerin yaşayan evleri

Ünlü yazar ve şairlerin yaşayan evleri

Dizelerini her okuduğumuzda farklı diğer taraflarda gezindiğimiz şairler, romanlarının içinde kaybolduğumuz müellifler tahminen fiziken artık yoklar. Meğer yaşayan ne çok şey bıraktılar artlarında. Cümlelerinin yanında, ömürlerini sürdürdükleri, kim bilir kaç söze can verdiği evleri… Bina da yaşar mı diyor insanın bir yanı, arkada kalanların vefası o meskenleri yaşatıyor işte. Artık önümüz bayram, mahsusen İstanbul’dakiler ve yakın etraftakiler, akraba ziyaretleri sonrası kendinize mini bir edebiyat tipi ikram edebilirsiniz. Tahminen hala gidip görmedikleriniz vardır. Bir kitap kurdu iseniz, ne demek istediğimi çok uygun anlayacaksınız. Okuduğunuz her bir söz, işte bu konutlarda büsbütün gerçeğe dönüşecek…

Cemal Süreya

Bugünlerde kız kardeşinin anlatımından “Size Nefesimi Bırakıyorum” isimli Cemal Süreya biyografisi okuyorum. Sanırım en çok onun tesiriyle bakıyorum Süreya’nın hanesine, onun için kurduğum cümlelere, acısını kalbimde hissedişime… Bazen birtakım acılar nasıl da sıradan yaşanıyor. Neyse ki sonrası daima şiir…

(Cemal Süreya’nın Kadıköy’deki evi)

Cemal Süreya, şiirlerinin bir kısmını Kadıköy’deki bu hanede yazdı. Konut olduğu üzere duruyor. Sokağın ismi artık Cemal Süreya Sokağı, evveliyatının üzerine ne şahsi cümleler kurdu zira.

Moda’nın pek çok mahallinde kaldırımlara da Cemal Süreya’nın nefesini kattığı o şahsi şiirlerinin mısralarından yerleştirildi. Bastığınız taraflarda bir mısra da sizin ayaklarınıza takılabilir…

Kemal Tahir

Bir gayrı Kadıköylü de Kemal Tahir. Şaşkınbakkal’da bulunan konutu, hayata veda edişinin akabinde eşi Semiha Hanım tarafından müzeye çevrildi. Bu müzede Tahir’in o meşhur gözlüğünden tutun da, kitaplarına kadar pek çok şeyi görmeniz, anı solumanız mümkün.

Bu arada yalnızca Tahir’in değil, hapishane günlerinden dost oldukları Nazım Hikmet’e dair de izler görebilirsiniz. Nazım’ın daktilosu, Tahir’in odasında, masanın üzerinden selamlar sizi örneğin.

Adres: Alan Sokak, Alan Apt. Şaşkınbakkal – Kadıköy

Hafta içi 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nazım Hikmet

Kadıköy’den devam edelim. Nazım Hikmet de Kadıköy’de yaşayan şairlerden. Nazım, İstanbul’dan ayrılmadan evvel eşi Münevver Hanım ile Mühürdar Mahallesi Dumlupınar’da bulunan bu meskende yaşıyordu.

(Pembe olan hane, Nazım Hikmet’in yaşadığı ev)

Mesken hala olduğu üzere duruyor. Lakin onu da yalnızca uzaktan seyretmek mümkün, gördüğünüzde “Burası Nazım Hikmet’in yaşadığı ev!” diyebilirsiniz, o kadar. Zira burası bir müze değil…

Behçet Necatigil

Kadıköy’den bir vapurla acilen Beşiktaş‘a geçelim, bizi orada Behçet Necatigil bekliyor. Necatigil, Nüzhetiye Caddesi, Deniz Apartmanı 23 numaralı dairede 1964-1979 yılları arasında yaşamış ve velev hayata bu hanede veda etmişti. Artık bu konut de duruyor. Bir müze olmadığı için onun da içini gezmek mümkün değil olağan; ancak varlığını bilmek güzel…

Bir de Necatigil’in yaklaşık on yıl yaşadığı Camgöz Sokak var. “Eski Sokak” şiirinde de anlatır bu şiiri. Bu sokağa, vefatının akabinde 1987’de, Camgöz Sokağa, “Behçet Necatigil Sokağı” ismi verildi.

Orhan Kemal

Orhan Kemal de, Beyzade sakinlerinden biriydi. Buradaki konutu, 2000’de, müzeye çevrildi.

Öldüğünde yüzünden alınan kalıpla birlikte, şahsi eşyaları da bu müzede sergileniyor. Ayrıyeten Ara Güler’in çektiği hususî fotoğrafları da tekrar bu müzede…

Adres: Akarsu Cad. No:30 Cihangir, Firüz Ağa Camiinin karşı yolu.

Hafta içi 09.00 – 18.00 ve Cumartesi 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy

İstanbulluların aşina olduğu bir meskenden bahsediyoruz artık: Galatasaray’da, İstiklal Caddesi ile Acara Sokağı’nın kesişiminde bulunan Mısır Apartmanı! Velev “Mısır Apartımanı” halinde muharrir binanın üzerinde.

Ersoy, hayatının son 6 ayını işte bu konutta geçirdi. Bu hane bunun için değerli. Meğer Mısır Apartmanını değerli kılan bir isim daha var:

(Mithat Cemal Kuntay)

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,

Toprak, şayet uğrunda ölen varsa vatandır.”

dizelerinin sahibi Mithat Cemal Kuntay da Mısır Apartmanı’nda bir periyot yaşamış…

Ahmet Hamdi Tanpınar

Tanpınar’ın doğduğu hanenin adresi o vakitte şöyle: Şehzadebaşı, Karagöz Mahallesi Cami-i Şerif Sokak diye geçen adreste, 36 (veya 26) numara. O vakitler Çamlık diye geçen bu semti, biz bugün Fatih olarak biliyoruz. Daha sahihi, Fatih ve Şehzadebaşı’nın ortalarında, Atatürk Bulvarı ile Horhor Caddesi arasında kalıyor. Artık bu semt, o devirlerdeki üzere değil saf. Hal bu türlü olunca yaşadığı konutu görmek mümkün değil; lakin Tanpınar bu sokaklardan geçti demek mümkün…

(Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi)

Tanpınar’ın meskenine ulaşamıyoruz tahminen; fakat onunla ilgili sokaklar dışında bir şey daha var aslında. Yerkürenin çeşitli devletlerinde bulunan, tanınmış müellifler ismine açılan edebiyat konutları, müzeleri var ve bunlardan İstanbul’da olanı, Ahmet Hamdi Tanpınar adına! Alanı gelmişken Edebiyat Müze Kütüphanelerinin Ankara ayağı Mehmet Akif Ersoy, Adana ayağı Karacaoğlan ve Diyarbakır ayağı da Ahmet Arif’ verilmiş. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Tanpınar’ın hususî ömrünü, yapıtlarını barındırmaktadır.

(Narmanlı Han)

Adres: Alemdar Caddesi, Gülhane Parkı Girişi- Fatih

Ayrıyeten bunun yanında, ürünlerini yazdığı, avlusunda çayını içip sohbet ettiği Narmanlı Han da var. Buraya da gelebilir, odasını gezebilirsiniz.

Adres: İstiklal Caddesi, Narmanlı Han, No: 390

Tevfik Fikret

Fikret, oğlu Haluk’u, doğduğu günden beri malumat dolu bir aydın olarak yetiştirmeyi hedeflerken, Haluk diyanet değiştirip rahip olmuştu. Üzerine bir de izini kaybettiren Haluk’un akabinde Fikret, buhranlı devranlar yaşamaya başladı. Bu buhranlardan sonra, Bebek’te, üç katlı bir konut tasarladı ve burada inzivaya çekildi. 1906 – 1915 yılları arasında yaşadığı bu konut, 1940’ta, devrin Belediye Yöneticisi Lütfi Kırdar tarafından “Edebiyat-ı Cedide Müzesi”ne dönüştürüldü. 1961’den itibaren de “Aşiyan Müzesi” olarak anılmaya başlandı.

Bu müzede, daha pek çok muharrire, şaire de ilişkin hususî şeyler sergileniyor. Velev odalara bölünmüş. Şair Nigar Hanım Odası, Edebiyat-ı Cedide Odası ve Abdülhak Hamit Salonu birinci kattadır. 2. katta ise, şahsi eşyaları ile hayatını yitirdiği yatağının bulunduğu yatak odası, metinlerini, şiirlerini yazdığı çalışma salonu bulunur.

Orhan Veli Kanık

Ve bir garip Orhan Veli’de sıra…

İstanbul deyip de ondan bahsetmemek olur mu hiç! Kısacık ömrü, doğduğu bu hanede geçti: Beykoz’a bağlı Yalıköyü’nde, İshak Ağa Yokuşu, Çayır Sokak 9 numaralı konakta. Pek çok şiirini işte bu meskende yazdı.

İstanbul aşığı Orhan Veli, lisanlara pelesenk Anlatamıyorum şiirini de rivayete nazaran bu meskende yazmıştı…

Yahya Kemal Beyatlı

Bir başka İstanbul’a şiirler sistem şair de Yahya Kemal. Aziz İstanbul şiirin de ne de şık anlatır kenti:

“Sana dün bir tepeden baktım Aziz İstanbul,

Görmedim, gezmediğim, sevmediğim hiçbir yan,

Ömrüm nispeten gönül tahtına keyfince konsey,

Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer…”

(Yahya Kemal’in Üsküp’teki evi)

Yahya Kemal, bugün Makedonya hudutlarındaki Üsküp’te doğdu. Çocukluğu ve gençliği Üsküp’teki konutunda geçti. Gelgelelim son vakitlerinde İstanbul Taksim’de Park Otel’e yerleşen Yahya Kemal, vefatına de burada yaşadı. Sessiz Gemi şiirini de burada yazdığı dolaşan malumatlar arasında.

(Yahya Kemal Beyatlı Müzesi)

Türkçeyi, İstanbul’u çok seven şaire de teşekkür gecikmedi elbet. Beyazıt’ta, ismine bir müze düzenlendi.

Adres: Mimar Hayrettin, Günahı Baki Sk. No:1, 34126 Fatih/İstanbul

Hafta içi 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık

Bir de İstanbul’u, münhasıran adalarından seven kalemler var. Sait Faik, hayatının son 10 yılını Burgazada’daki bu konutta geçirdi. 1959’da açılan müze, Sait Faik’in mirası olarak 1964’te Darüşşafaka Cemiyeti tarafından müdafaa altına alındı ve 2009’da da bir müzeye dönüştürülen konutu bakıma alınarak 2013’te ziyarete yine açıldı.

Burada Sait Faik’in basılmamış el yazması yapıtları, mektupları ile pek çok hususî eşyası sergileniyor.

Adres: Burgazada, Çayır Sokak No:15, 34975 Adalar/İstanbul

Pazartesi ve Salı günleri hariç her gün 10:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Bir gayrı ada sevdalısı da, Hüseyin Rahmi. 1912 – 1944 yılları arasında Hüseyin Rahmi Heybeliada’daki bu meskende yaşadı. Nevi şahsına münhasır kişiliği ile dikkat çeken müellif, ada ile adeta bütünleşti. Hanesi, 2000’de, müzeye dönüştürüldü. Mesken işlerine meraklı olan Hüseyin Rahmi’nin pek çok el işi eşyası, kitapları, kişisel eşyaları burada sergileniyor.

Adres: Heybeliada, Demirtaş Sokağı No:42, 34973 Adalar/İstanbul

10.00 – 16.00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

*

Damla Karakuş

adinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Bunu Baktınız mı?

Tatilde okunabilecek kitap önerileri!

Tatilde okuyabileceğiniz 11 kitap listesini bir araya getirdik! Tatile çıkarken tatil bavulunuza dahil edebileceğiniz kumsalda sahil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir