Ana Sayfa / Sağlık / Üzümün faydaları neler mucize yaratıyor!

Üzümün faydaları neler mucize yaratıyor!

Üzümler, özellikle fenoller ve polifenoller olmak üzere, fitoesterlerin büyük bir kaynağıdır ve vitamin K, A, C ve B6 vitamini gibi diğer önemli vitaminleri içerir. Üzüm ayrıca tiamin, riboflavin, niasin ve folat bakımından zengindir ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller içerir. Üzüm, vücudu nemlendirmeye yardımcı olan diyet lifi, sağlıklı karbonhidratlar, antioksidanlar ve orta miktarda protein içeren yüksek su içeriğine sahiptir. Üzümün, yüksek besleyici ve antioksidan içerikleri nedeniyle sağlığa birçok faydası vardır.

İşte faydaları:

Kalp damar hastalıkları dünya çapındaki en büyük sağlık problemlerinden biridir. Her üç ölümden birine kalp hastalıkları sebep olmaktadır. Kalp hastalıklarına yönelik son yıllarda yapılan çalışmalar, en zengin kaynağı kara üzümün kabuğunda bulunan resveratrolün kalp damar sağlığı üzerine iyileştirici etkisini ispatlamıştır.Laboratuar çalışmaları, resveratrolün lenf, karaciğer, mide, meme, kolon, cilt kanseri ve lösemide tümör büyümesini yavaşlatabildiğini veya önleyebildiğini göstermiştir. Bazı uzmanlar ise üzüm tüketmenin burun akıntısı, göz yaşarması ve kurdeşen gibi alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bunu Baktınız mı?

Siyah mercimeğin faydaları nelerdir? Siyah mercimek hangi hastalıklara iyi gelir?

Çoğu kimsenin bilmediği siyah mercimek Asya mutfaklarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alıyor. Yüzyıllardır tüketilen siyah mercimeğin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir