Ana Sayfa / Genel / Bayramda şeker yerine bal tüketin

Bayramda şeker yerine bal tüketin

Yazın alınan kiloların üstüne bayram tatlıları ile gelecek yeni kiloları durdurmak isteyenler için mütehassıslar, Türk mutfağının vazgeçilmezi olan klasik şerbetli tatlılarda şeker ve glikoz şurubu bölgesine ham bal kullanılmasını tavsiye ediyor. Ham balın içerdiği vitamin, mineral ve enzimler ile sindirim sistemini düzenleyerek kilo artışını engellediği belirtiliyor.

Ağır iş hayatından uzaklaşmak ve dinlenmek için çıkılan tatillerde kalorili yiyeceklerin ve şekerli içeceklerin tüketilmesi yaz devrinde kilo artışına neden oluyor. Birebir devranda bayram tatilinin de eklenmesi ve şerbetli tatlıların tüketilmesi kilo meselesini daha da önemli boyuta taşıyor. Etabal Idare Şurası Yöneticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Ham balın içeriğinde bulunan ve metabolizmanın çalışması için büyük kıymet taşıyan vitamin, mineral ve enzimler, sindirim sisteminin tertipli çalışmasını sağlıyor. Yaz aylarında tükettiğiniz besinlere ham bal ekleyerek kilo artışınızı durdurabilirsiniz. Bunun yanı sıra kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte konutlarda tatlı yapma hazırlıkları başladı. Ağır ölçüde şeker içeren şerbetli tatlıların tüketimi vücuttaki şeker nispetini yükselterek önemli sıhhat sorunlarına neden oluyor. Tatlılarınızda şeker mekanına ham bal kullanarak, daha sağlıklı bir bayram geçirebilirsiniz. Başkaca bayramda gelen misafirlerinize ham ballı şerbet ya da ham ballı yoğurt üzere hafif ikramlarda bulunabilirsiniz.” dedi.

Bal, tokluk hissiyle az yememizi sağlıyor

Ham balın sindirimi rahatlattığını belirten Ahmet Bağran Aksoy, “Tatilde yapılan en değerli cürüm, öğünlerin sistemsiz olması. Binaenaleyh, kimselerde aniden gelişen yeme atakları meydana geliyor. Ayrıyeten tüketilen şekerli içecekler, fast food ve abur cuburlar da süratle kilo alınmasına sebep oluyor. Bu nedenle tatilden dönen derhal herkes diyete başlıyor. Süratli kilo vermek için uygulanan ve sıhhate önemli zararları olan düşük kalorili diyetler, verilen kiloların süratlice geri alınmasına neden oluyor. Diyet denildiği hengam akıllara tatlı ve şekerin olmadığı katı diyetler geliyor. Lakin bu mütalaa külliyen hakikat değil. Ham balın içeriğindeki mineraller, B vitaminleri ve enzimler metabolizmanın süratli çalışması için son nokta değerli. Bilhassa sabah aç karna tüketilen 2 tatlı kaşığı ham bal ve 1 tatlı kaşığı polen ile bol su içmek bağırsaklarımızın sistemli çalışmasını sağlarken, verdiği tokluk hissiyle, daha az yememizi sağlar.” dedi.

Şeker mahalline ham bal tercih edin

Gün içerisinde sıklıkla kullandığımız, birçok marazın temel sebebi olan şeker; vücudun savunma sistemini zayıflatarak, illetlere yakalanma riskini arttırıyor. Tıpkı hengamda vücudun tüketilen şekeri kısa vadede kuvvete dönüştürmesi sonucu kan şekeri süratle artırıyor. Kan şekerindeki bu ani çıkışlar ise baş ağrısı, tatlı buhranları ve daha çokça şeker içeren besinlerin tercih edilmesine neden oluyor. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsak şeker mahalline kullanabileceğimiz besin asıllarına yönelmemiz gerektiğini belirten Aksoy, bu besin köklerinin başında süreç görmemiş saf halini koruyan ham balın mekan aldığı malumatını veriyor.

Bunu Baktınız mı?

Hediye internet

En geniş kapsama alanına haiz olan ve maksimum interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir