Genel

Bayram’da süt ve süt ürünleri tüketmeyi unutmayın

Değişen beslenme alışkanlığı, başta sindirim sorunları olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor. Süt eserlerinin probiyotik ve rahatlatıcı tesirine dikkat çeken Teksüt, sağlıklı bir bayram periyodu için beslenmede ayran, cacık, yoğurt, peynir, süt ve sütlü tatlılara nokta verilmesini öneriyor.

Bayram devrinde gerçekleşen et ve tatlı yüklü beslenme, vücudun alıştığı ölçünün ötesinde protein, yağ ve şeker tüketmesini beraberinde getiriyor. Sindirim sistemi sorunları, bu periyotta çok sık görülürken, tansiyon yükselmesi üzere daha önemli badireler da gündeme gelebiliyor.

Ölçüyü kaçırmayın, dengeyi yakalayın

Salata, zerzevat, meyve ile dengelenmesi gereken bayramlık öğün tertibinde süt ve süt eserleri hem sağlıklı hem de rahatlatıcı tesirleriyle beslenmeye ekte bulunuyor. Münhasıran yoğurt ve ayran, bağırsak dostu probiyotik özellikleriyle hazımsızlık dertlerinde yardımcı oluyor.

Gazlı içecek tarafına ayran, hamurlu tatlı mekanına sütlü tatlı

Murat Keleş, sağlıklı ve istikrarlı bir Kurban Bayramı ve tatili için; ‘Süt, yoğurt, ayran, cacık, peynir üzere süt ve süt eserlerini eksik etmeyin, gazlı içecek alanına ayran, hamurlu tatlı konumuna de sütlü tatlı tercih edebilirsiniz’ tavsiyesinde bulunuyor. Benzersiz bir azık öğesi olarak süt ve süt eserlerinin 7’den 77’ye herkesin beslenme sistemine yan alması gerektiğine dikkat çeken Keleş, münhasıran yemek alışkanlığının değiştiği bayram periyotlarında süt eserleri tüketiminin daha da değer kazandığını lisana getirdi.

Bir önceki yazımız olan Kurban Bayramı çocuklar için travmaya dönüşmesin başlıklı makalemizde çocuklar, dikkat ve Kurban hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat