Ana Sayfa / Genel / Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv

Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv

Araştırmalar, dışarıda vakit geçirmek kadar yalın bir şeyin, zihinsel ve ruhsal sıhhatiniz için güçlü bir yenileme sağlayabileceğini kanıtlıyor. Tabiatın düzgünleştirici gücünün farkındalığına varan İskandinavlar, bugün tüm dünyaca uygulanan İskandinav hayat sanatı Hygge ve Lagom üzere kavramlardan sonra artık de Norveç’ten köklerini alan Friluftsliv felsefesiyle önümüze çıkıyorlar.

Açık hava ömrü

Friluftsliv 1859 yılında Norveçli şair Henrik Ibsen’in kaleme aldığı Yükselerde isimli şiirde önümüze çıkıyor. Saf hava ve sessizliğin zihni berraklaştırmasını tanımlamak için kullandığı Friluftsliv’in ingilizcesi “free air life” biz de “açık hava yaşamı” olarak çevirebiliriz.

Tabiat severlik onların genlerinde var

Açık havada ömrün tarihi Nordiklerde çok eskilere uzanıyor. Kültürleriyle iç içe geçmiş tabiat aktiviteleri, balık tutma, mantar yekuna, arıcılık, tabiat yürüyüşleri üzere uğraşlar bugün onların rutin hayatlarının bir modülü olarak devam ediyor. Sadece 10 milyon kişilik bir devlet olan İsveç’te, Friluftsliv’e bağlı 25 kar hedefi gütmeyen dernek var ve 9,000 lokal ve bölgesel kulübün yekunda 1,7 milyon üyesi bulunuyor.

Evet hanelerimizde Friluftsliv’i uygulamak mümkün mü? İşte birkaç öneri!

Dekorasyonda rahatlığı merkeze alın

Veranda, teras, balkon yahut bahçe, konutlarınızın açık havaya açılan hayat yerlerinde keyifli bir oturma zaviyesi kurgulayabilirsiniz. Boyadığınız eski paletlerin üzerine yumuşak minder ve yastıklar yerleştirebilir, yağmurlu günlerde kolay kolay içeri taşıyabileceğiniz siniler yahut tepsili sehpalarla konfor dozunuzu bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Açık hava davetleri yapın

Ilık yaz gecelerinde arkadaşlarınızla salonlara kapanmak, televizyon önünde seri seyretmek mahalline dışarıda vakit geçirin. Yemek masanızı bahçeye taşıyabilir, gün batımında kuş sesleri eşliğinde sevdiklerinizle barbekü yapıp açık havada yemek yemek ve sohbet etmenin tadına varabilirsiniz.

Yeşile mahal açın

Bitkilerle bağlantıda başarılı olamamış olan çoğunluktan olabilirsiniz fakat pes etmeyin, bitki bakmak demek tıpkı vakitte bitkiye bakmak yani her gün onu gözlemlemek aldığı ışığı ve su ölçüsünü takip etmek demektir unutmayın. Az su ve bakım gereksinimi olan succulent tipleri arasından bir seçim yapabilir, açıkhava köşenizin duvarındaki bir rafı bu bitkilerle yeşillendirebilirsiniz.

Dışarıda uyuyun

Klimayı mı vantilatörü mü çalıştırsak, yeniden “çok sıcak!” sorunsalıyla uykuya dalamayanlardansanız bahçeye kuracağınız bir çadır, şişme yatak ve bir uyku tulumu kurtarıcınız olabilir. Frliluftsliv felsefesinin anahtarı açıkhavada olmaktan geçiyor.

Meditasyon zaviyesi yaratın

Kentli hayatlarımızda günün geriliminden uzaklaşıp biraz durabileceğimiz, rahatlama ortamlarına olan gereksinim artıyor. İşte Friluftsliv kavramı bu rahatlama anlarında tabiat ile buluşmanın, çiçeklerin bakımını yapmanın, sarmaşıkların altında kitap okumanın, kuş seslerini dinlerken yazı yazmanın altını çiziyor.

(Bu yazı birinci evvel oggusto.com’da yayınlanmıştır.)

Bunu Baktınız mı?

Hediye internet

En geniş kapsama alanına haiz olan ve maksimum interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir