Ana Sayfa / Minikler / Çocuğunuzun kalbi spora hazır mı?

Çocuğunuzun kalbi spora hazır mı?

Sitemize hoşgeldiniz.. Şuanda Çocuğunuzun kalbi spora hazır mı? konusunu okuyorsunuz.Sitemizde Çocuğunuzun kalbi spora hazır mı? ve bunun gibi bir çok kategoride yazılarımız bulunmaktadır.Umarım memnun kalırsınız.

cocuk spor yas mkle

Ebeveynlerin çoğu büyüme çağında çocuklarını bir spor aktivitesine yönlendiriyor. Ancak bu ebeveynlerin çok azı çocuklarının kalp kontrolünden geçmesi gerektiğini biliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Resmiye Beşikçi, çocuğun spora başlamadan önce kalbinin spora hazır olup olmadığının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor ve şu bilgileri veriyor:

“Sporun, çocukluk yaşlarından başlayarak bir yaşam tarzı haline getirilmesi tüm vücut fonksiyonları açısından faydalı. Özellikle büyük şehirlerde çocuklar oyun alanlarından yoksun büyüyen, zamanlarını televizyon ya da bilgisayar başında geçiren çocuklar, hantal ve sağlıksız bireyler olarak yetişiyorlar. Bunun farkında olan ve bilinçlenen aileler, çocuklarına spor yapma fırsatı yaratma çabasındalar.

Atma, koşma, atlama gibi temel becerilerin öğrenildiği yaşlardan sonra genellikle 6-7 yaş civarında çocuklar spora başlayabilirler. Erken yaşlarda sporla tanışmak çocuklara, spora başladıkları ilk yıllarda fiziksel aktivitenin yanı sıra oyun ve eğlence ortamı sunar, daha sonraki yaşlarda da onlara sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi, düzgün bir postür kazandırır, sağlıklı büyümeye yardım eder.

Daha da önemlisi kalp ve damar sağlığına ömür boyu sürecek olumlu katkılar sağlar. Düzenli spor yapmanın yaşam tarzı haline gelmesinin ilk adımları erken yaşlarda atılır. Özellikle takım sporlarında yer almak çocuklarda işbirliği, sorumluluk ve disiplin gibi kavramların gelişimine de yardım eder.

Spor en çok kalbi etkiliyor
Egzersiz yapmak, tüm vücut fonksiyonlarında değişiklikler yaratmakla birlikte en çok kalbi etkiler. Çünkü spor sırasında vücudun oksijen ihtiyacı artar. Bu da kalbin daha hızlı çalışması ve daha çok kanı pompalamasını sağlar. Bu nedenle dinlenme halindeyken hiçbir şikayete yol açmayan bazı kalp hastalıkları ağır efor gerektiren sporları yaparken yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, gögüste ağrı, bayılma şeklinde belirtilerle ortaya çıkabilir. Zaman zaman bu belirtilerin en korkulanı olan ‘ani ölüm’ bile görülebilir.

Profesyonel ya da amatör bazı sporcuların medyaya yansıyan ani ölüm haberleri bu konuyu zaman zaman gündeme getiriyor. Yapılan araştırmalarda, sporculardaki ani ölümlerin yüzde 95’inin kardiyovasküler nedenlerden olduğu biliniyor.

Spor yapıldığı sürece düzenli kontrol şart
Özellikle ağır efor gerektiren basketbol, voleybol, futbol, yüzme gibi yarışmalı sporlara başlamadan önce çocukların mutlaka kalp kontrolünden geçirilmesi gerekir. Genç sporcularda ani ölüm, özellikle altta yatan ve genelde önceden bilinmeyen doğumsal kalp hastalıklarına bağlıdır.

Kalp kasının aşırı kalınlaşması, koroner arter anomalileri, kalp ritim bozukluğuna sebep olan bazı durumlar, doğuştan ya da sonradan olan kalp kapak bozuklukları egzersiz sırasında belirti oluşturabilecek hatta ani ölüme yol açabilecek ilk akla gelen kalp hastalıklarıdır. Çocuğun sadece spora başlarken değil, spora devam ettiği sürece de belli aralıklarla kalp kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.”

Dr. Resmiye Beşikçi
Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı

Çocuğunuzun kalbi spora hazır mı? hakkında yazdığımız makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.. Sosyal medya hesaplarınızdan sitemizi paylaşarak bize çok ama çok büyük bir destek olabilirsiniz.. Daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyoruz.Buda sizin desteklerinizle olacak.

Bunu Baktınız mı?

Bebekler için pratik yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalama püf noktası

Sağlık açısından çok faydalı olan yoğurt tüketimi en az yetişkinlerde olduğu kadar bebeklik ve çocukluk döneminde de son derece önemlidir. Bizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir