Cinsellik

‘FRIENDS’ İZLEMEK ANKSİYETEYİ AZALTIYOR!!

Herkesin hayatında tekraren baştan sona izlediği bir seri vardır. Umumide bu tekrar tekrar izlenen seri herkes için ‘Friends’! Doksanlı yıllarda çekilmeye başlayan seriyi şimdiki nesiller bile severek izliyor! Kendinizi 7. Friends üyesi üzere hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Hepimiz Rachel, Monica, Phoebe, Ross, Joey ve Chandler’ı bir periyot en yakın arkadaşlarımız olarak gördük! Bu sıkı arkadaş kümesinin New York’taki hayatını anlatan seri yalnızca keyifli değil birebir devirde sağlıklıymış!

Oversized kahve fincanlarından kahve içmeyi havalı yapan, katiyen işe gittiklerini görmediğimiz ve tahminen de televizyon tarihinin en ikonik laflarına imza atan Friends serisi, gerçek üstü bir hane arkadaşı imajı yaratmış olabilir. Gelgelelim klinik psikolog Marc Hekster’a nazaran, Friends serisi anksiyeteyi azaltmak için kullanılabilecek bir yöntem!

“20 sene boyunca anksiyete yaşayan bireyler ile çalıştıktan sonra tekraren Friends ve Big Bang Theory üzere serilerin mucizeler yarattığını gördüm,” diyen Hekster, anksiyetenin insan dimağının alarm sistemi olduğunu söylüyor. Bir sorun olduğunu belirten anksiyete hissi, biriken ve çözümlenmeyen hisler sebebi ile oluşuyor. Söz etme biçimi bulunmazsa bu alarm sistemi tetikleniyor ve lâtif olmayan his durumlarına sebep oluyor. 

Şayet bir gün anksiyete hissiniz ağırlaşırsa ve yorucu bir günün akabinde çabuk bir tahlil bulmak istiyorsanız, Hekster’ın tavsiyelerine kulak verin! “Friends dizisini izlemek düzgünleşme deneyimi sağlıyor. Her kısım telaş yaşayan karakterlerin kısım içerisinde dertlerini çözüp rahatlaması, anksiyete yaşayan kişilere yararlı olabiliyor,” diyen ünlü psikolog, “Her kısım komplike meseleler husus alınıyor ve serinin arkadaşlık ilgileri ile bu problemlerin üstesinden geliniyor,” diye ekledi. 

Serinin hayranları her kısmın problemlerin birlik içinde tahlile ulaştığını hatırlayacaktır. Kısımları izlerken dikkatinizi çekmese de birçok hengam her kısımda farklı bir sorun ele alınıyor ve ahir da tahlile ulaşıyor. “Çoğu seri o denli değil mi?” diye sorabilirsiniz lakin Hekster’a nazaran Friends’in özellikleri bu seriyi ayrıştırıyor!

“Aynı sonucu tekraren görmek kişileri rahatlatır ve inanç sağlar. Bu insanın gelişmesinin merkezindedir. Yetişkinler anksiyete yaşadıklarında tıpkı bir evlat üzere telaş ve endişe duymaya başlarlar ve bu dertler tekrarlar ile yatıştırılabilir. Bu nedenle Friends dizisini 10. kez baştan sona izlemekten çekinmeyin!” diye anlatan Hekster, tekrar de ağır anksiyete yaşayanlara ikazda bulundu. “Negatif yanda bunların hiç biri gerçek değil ve hayat bu kadar harikaya yakın olabilir mi? Olamaz. Friends izlemek hafif ve orta kademe anksiyeteler yaşayanlar için süratli ve rahatlatıcı bir tahlil olsa da ağır anksiyetesi olanlar bu üslup programlardan rahatsızlık duyabilir,” diye belirtti. 

Hekster’ın ikazlarına kulak vererek Friends serisine 198273. kere başlayabilirsiniz! 

Bir önceki yazımız olan MUTLULUK NEREDE? başlıklı makalemizde Dünya, iç ve insan hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat