Ana Sayfa / Cinsellik / Vajinal kuruluk tedavisinde en iyi yollar

Vajinal kuruluk tedavisinde en iyi yollar

Vajinal kuruluk birçok bayan için sık görülen bir durumdur. Şayet tevellüt denetim hapları kullanıyorsanız, vajinal kuruluğa sahip olma olasılığınız yüzde 25 daha yüksektir. Öteki bir ana neden perimenopoz yahut menopozdur.

Yaşa yahut veladet denetim haplarına bakılmaksızın, östrojen ve / yahut testosteron (evet, hatunların da testosteron’a gereksinimi vardır!) azalması üzere nedenlerle de vajinal kuruluk ortaya çıkabilir.

Vajinal kuruluk, vajinal atrofi denilen yaygın gelgelelim az bilinen bir durumun bir belirtisi olabilir. Menopozun genitoüriner sendromu olarak da isimlendirilen vajinal atrofi, perimenopozal yahut menopozal hatunların yüzde 50’sinde görülür. Buna, veladet denetim haplarından etkilenen milyonlarca bayanı da ekleyin.

Vajinal atrofi, ağrılı cinsî bağa de neden olabilir. (Not: Hatunlar acı veren cinsî bağlantı sonuçlarını direkt yaşarken, eşleri de etkilenir. Erkekler reddedilmiş, sonlu, hatalı ve durumdan korkmuş hissedebilirler. Bu hususta açıkça ve dürüstçe muhabere kurduğunuzdan emin olun. Bu biçimde, semptomlarınızın düzgünleşmesini beklerken ilişkinizin kesilmemesine dikkat edin.)

Vajinal kuruluk ve atrofiyi hafifletmek için ne yapılabilir

Birinci durak: Jinekolog

Pek çok bayan üzereyseniz, bu mevzuda vajinal kuruluk yahut vajinal rastgele bir şey hakkında bir doktora (bir jinekolog bile) yaklaşmaktan utanabilirsiniz. Vajinal atrofi devirle berbatlaşabilir, bu nedenle jinekoloğunuzla tedavi hakkında ne kadar erken konuşursanız tedavi o kadar uygun olur.

Jinekologlar vajinal illetlere çok aşinalar ve semptomlarınızı hafifletmek için oradalar. O yüzden emin olun, utanılacak hiçbir şey yok.

Vajinal kuruluk tedavisi

Düşük dozda vajinal östrojen yahut gayrı östrojen kremleri

Bu umumiyetle vajinal kuruluk için gereken bir ilaçtır. Araştırmalara nazaran, klinik tesirler kusursuz olabilir, çok az ya da hiç yan tesiri yoktur. Parmağınızı kullanarak uygulayın, östrojen alımı için çok yüksek kremler çektiren aplikatör kullanmayın. Vajinal ortamın tümüne uygulayın.

Diyetteki fitoöstrojenler

Çalışmalar, fitoöstrojenlerin (yiyeceklerde yahut bitkilerde bulunan düşük dozlu östrojenler) vajinal kuruluğu güzelleştirebileceğini göstermiştir. Fitoöstrojenler bakımından güçlü yiyecekler arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, soya fasulyesi, soya sütü, tofu ve miso bulunur.

Hormon içermeyen vajinal nemlendiriciler

Hormonal tedavileri kullanma konusunda tasa edenler için, hormon içermeyen seçenekler arasında, vajinal nemlendiriciler bulunur. Tam tesir için bu eserleri sistemli olarak kullanın. Fakat yalnızca semptomları kısa müddetli olarak hafiflettiğini unutmayın. Denemek için alternatif bir husus arıyorsanız, içeriğinde fitoöstrojenik bitki olan bir nemlendirici deneyin.

Vajinal kuruluk için dört takviye besin

E vitamini: Bu takviyenin vajinal duvara kan beslemesini arttırdığı ve menopoz semptomlarını güzelleştirdiği gösterilmiştir. Günde 50–400 IU doz tavsiye edilir. Ve vazgeçmeyin, tesirlerini hissetmeniz bir ay sürebilir.
Maka tozu (Maca): Bu diyet eğinin menopozal hatunlarda östradiol seviyelerini arttırdığı ve vajinal kuruluğa, depresyon, hafıza ve konsantrasyona yardımcı olduğu gösterilmiştir. Önerilen doz günde 2.000 mg’dır ve toz halindedir. Smoothie, yoğurt yahut pudinglere serpin.
D vitamini: Bu takviye, vajinal atrofi ile bağlı vajinal pH ve kuruluğu azaltır.
Probiyotikler: Araştırmacılar vajinal bakteriyel floranın bir bayanın üreme aşamasına nazaran değiştiğini bulmuşlardır. Bu nedenle, şahsileştirilmiş probiyotikler vajinal atrofi ile savaşta yardımcı olabilir.

Bunu Baktınız mı?

‘FRIENDS’ İZLEMEK ANKSİYETEYİ AZALTIYOR!!

Herkesin hayatında tekraren baştan sona izlediği bir seri vardır. Umumide bu tekrar tekrar izlenen seri herkes için ‘Friends’! Doksanlı yıllarda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir