Cinsellik

MASAJ, UYKUNUZU GELİŞTİRİR Mİ?

“Of, bugün neden bu kadar uykuluyum?” diye kendinize soruyorsanız, bugün yerküre uyku günü! Kaliteli bir uyku birden fazla sıhhat meselesinin tahlili üzere kalitesiz uykularda sıhhat sorunlarının sebeplerini oluşturuyor.

Yaşınızı, neler yediğinizi ve gündelik geriliminizi göz önünde bulundurursanız aslında hiçbirimiz kaliteli bir uyku tertibine sahip değiliz…Az yahut çok uyumanız birçok devir uyku kalitesini belirlemiyor.

Aralıksız 2 saat uyku, daima uyandığınız 8 saat bir uykudan daha kaliteli olabilir. Masaj, uyku hormonlarını dengeliyor mu?Bunun masajla münasebetini sorguluyorsanız, araştırmalara nazaran ileti terapisi ve uyku nizamı direkt bir kontağa sahip. Yanlışsız yapılan masajlar, vücuttaki serotonin ve melatonin salgısını teşvik ederek, kaliteli bir uyku uyumanıza sebep oluyor. Kortizol hormonu gerilimli kişilerde çok daha yüksek nispetlerde oluyor ve insomnia yani uyku nizamı bozukluğuna sebep oluyor. Masaj ise bu hormon sisteminin istikrara girmesini sağlıyor ve kortizol hormonunu olması gereken nispete, %30’a indiriyor. Serotonine gelirsek, halk arasında memnunluk hormonu olarak anılan bu hormon, sağlığınızdan, yeme nizamınıza kadar birçok faktöre bağlı. Masaj terapisi serotonin seviyesini %28’e kadar artırabiliyor ve bu nedenle kesintisiz ve ‘mutlu’ bir uykuya erişebiliyorsunuz.Aydınlık bir odada uyuyorsanız, melatonin hormonunun yüksek nispette olması neredeyse imkansız. Karanlığa nazaran artan bu hormon birebir hengamda masajın ağırlık nispeti ile de artabiliyor. Masaj randevusu almak için bu kadar neden yetmiyorsa, bir faktör daha var! Bir saatlik bir masaj, vücudunuza sağlıklı ve uzun bir ‘şekerlemeye’ eşit bir tesir yaratıyor. “Peki nasıl bir masaj yapmalıyız?” sorusunun yanıtını fotogaleride inceleyebilirsiniz….

Bir önceki yazımız olan BU MESLEKLERDE ÇALIŞANLAR UYKUSUZ KALIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat