Ana Sayfa / Kitap / Orhan Veli’den yürek yakan aşk mektupları

Orhan Veli’den yürek yakan aşk mektupları

Orhan Veli’den yürek yakan aşk mektupları hakkında hazırladığımız güncel yazımızı okumaktasınız.Beğeneceğinizi umuyoruz 🙂

orhan veli yalniz seni ariyorum mkl

Yapı Kredi Yayınları, Orhan Veli’nin aşk mektuplarını “Yalnız Seni Arıyorum” adıyla yayımladı.

Garip akımının ustası Orhan Veli, doğumunun yüzüncü yılında Nahit Hanım’a yazdığı mektuplarla gündemde. Yetmiş yıldır edebiyat ortamlarında konuşulan bir aşkın belgeleri böylece edebiyat tarihindeki yerini almış oldu.

1950’de 36 yaşındayken hayatını kaybeden şairin 1947-1950 yıllarında yazdığı mektupları Nahit Hanım (1909-2002) yıllarca saklamıştı. “Yalnız Seni Arıyorum” adlı kitapta bu mektuplar, Orhan Veli’nin elinden çıktığı şekliyle (hiçbir sansüre uğramadan ve tek harfine bile dokunulmadan) okuruna ulaşıyor. Üstelik iki farklı baskıyla: Karton kapaklı normal baskısından başka bir de (eski harfli el yazılı nüshalarıyla) büyük boy, renkli özel baskısıyla…

Orhan Velibir şiirinde; “Bir de sevgilim vardır, pek muteber / İsmini söyleyemem / Edebiyat tarihçisi bulsun” demişti. O zamanlar ismini söyleyemediği sevgilisi Nahit Hanım’dı Orhan Veli’nin.

Şiirimizde çığır açmış ustanın aslında nasıl bir gönül ustası olduğunu kanıtlayan mektuplarını okuduğunuzda onu çok daha yakından tanıyacaksınız. “Istanbul Türküsü” gibi pek çok şiirini daha iyi anlayacaksınız. 36 yıllık ömrüne neler sığdırdığını görecek, onu daha çok sevecek ama belki biraz da üzüleceksiniz. Nereden bakılsa, gizli saklı yaşanmış kırık bir aşk hikâyesine tanık olacaksınız.

Yalnız Seni Arıyorum
Orhan Veli
Yapı Kredi Yayınları
Fiyatı: 10 TL

Orhan Veli’den yürek yakan aşk mektupları hakkında yazdığımız makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.. Sosyal medya hesaplarınızdan sitemizi paylaşarak bize çok ama çok büyük bir destek olabilirsiniz.. Daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyoruz.Buda sizin desteklerinizle olacak.

Bunu Baktınız mı?

Aşkın 5N1K’sını çözümleyen kitap çıktı!

Aşkın 5N1K’sını çözümleyen kitap çıktı! ile ilgili hazırladığımız bu yazıda, Aşkın 5N1K’sını çözümleyen kitap çıktı! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir