Ana Sayfa / İlişkiler / Sağlıklı ilişkinin sırrı farklılıklarınızı kabul etmekten geçiyor!

Sağlıklı ilişkinin sırrı farklılıklarınızı kabul etmekten geçiyor!

Bağları uzun soluklu sürdürmek ve sağlıklı bir münasebetin temellerini oluşturmak için her iki tarafında da dikkat etmesi gereken kimi davranış ve fikirler bulunuyor. Hatun ve erkek arasında bağların sağlıklı bir formda ilerlemesi için birinci olarak “Bağlantının sağlıklı tutulabilmesi için çiftler birbirlerinin farklılıklarına değer duymalı, yarışa girmemeli ve ortak gelecekte uzlaşmalı” dedi. Bilirkişi Psikolog Selin Karabulut, sağlıklı bağ için 6 teklifte bulundu. 

Sağlıklı bir münasebetin iki tarafın da bahtiyar ve huzurlu olduğu, sevme, sevilme, desteklenme, takdir görme, çevre ve cinsî muhtaçlıklar üzere muhtaçlıklarının karşılandığı ve kendi öz benliklerini yitirmeden, “biz” olabildikleri bir bağ olduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Mütehassıs Psikolog Selin Karabulut, “İlişki öncelikle iki sağlıklı birey velev, o devir sevgi, hürmet, hoşgörü resen olur. Anlaşmazlıklar olsa bile, bu türlü bir bağlantı sevgi ve değer temelleri üzerine heyeti olduğundan, tarafların da mevcut problemlerle daha kolay başa çıkabilme becerileri gelişir” açıklamasında bulundu. Karabulut, sağlıklı bağ tekliflerini şöyle sıraladı:

1) Farklılıklarını Kabul Edin!

Hepimiz farklıyız ve farklılıklarımızla zenginiz. Bir münasebette bunu baştan kabul ederek yol almak, farklılıklarımıza alan tanımak hem ilgiyi güçlendirir hem de uzun sürmesini sağlar.

2) Birbirinizi Kıyaslayarak Yarışmayın!

“Evde bayanın, dışarıda erkeğin lafı geçer” üzere söylemlere kulak asmayın. Her ilgi kendine şahsidir ve doğal ki kimin, nerede baskın olduğu değişebilir, birinin baskın olması gerekmeyebilir de. Lakin yanlış olan, bunu bir yarışa çevirmektir. Alaka, asla bir yarışa ve savaşa dönüşmemelidir. Değerli olan, günün ahir ortak bir noktaya varıp uzlaşabilmektir. Unutmayın, ilgi keyif alınacak bir süreçtir.

3) Beklentilerinizi Karşılayabiliyor Musunuz?

Bir bağlantıda her iki tarafın temel beklentileri birebirdir; sevgi ve değer. “Hatun sevgiyi daha çok velev, erkek de saygıyı” diye düşünmek akıllıca olmaz. Herkes tıpkı beklentiler içinde aslında. Çatışmalar bu beklentiler gereğince karşılanmadığında başlıyor.

4) Ortak Planlama ve Gelecek Oluşturun!

Sağlıklı bir bağlantıda ortak gelecek de olmalı. Bu bir yıl sonrası ya da 30 yıl sonrası için de olabilir. Örneğin, bir yavru sahibi olmak, her iki tarafın da ortak geleceğinde varsa, yani bu, insanların ortak beklentileri ve istekleriyse olmalıdır. Çiftler bu noktada, ailelerden gelen “torun istiyoruz” presleriyle hareket etmemeli.

5) Cinsî Hayatınızı Es Geçmeyin!

Uygun bir bağlantının göstergelerinden biri de düzgün bir cinsî hayattır. Zira yaşadığımız duygusal problemler cinselliğimizi de tesirler ve bu da alakaya yansır. “Evlenince cinsî hayat biter ya da azalır” üzere klişe söylemleri çok duyarız. Bu ön kabullerle yaklaşmak noktasına kendi gereksinimlerimize kulak vermek değerlidir. Elbette ki hengam içerisinde değişebilen öncelikler cinselliği ön plana çıkarmayabiliyor. Değerli olan, çiftlerin bu durumdan mesut olup olmadıkları ve bir sorun varsa bunun tahliline odaklanmalarıdır.

6) Kendiniz İçin Fırsat Yaratın!

Aşkı, ilgiyi canlı tutmanın en hoş yolu kendimiz için fırsatlar yaratmaktır. Kendimize vakit ayırmak, sevgimizi lisana getirmek, önümüzdekinin hislerini canlı tutmak için fırsatlar yaratmalıyız. Unutmayın ki sevgi bilinen değil, hissedilen bir histir.

Ilgilerde Yaşanan 3 Büyük Günaha Dikkat!

Konuşmamak; Çiftler arasında en sık gözlemlenen günahlardan biri, rastgele bir sorun olduğunda her iki tarafın da bunu konuşmamasıdır. Konuşmak mekanına, imada bulunma ya da karşı tarafın anlamasını sağlamaya yönelik davranışlar sıkça görülüyor. Halbuki tahlil kolay; muhabere kurmak…

Rehavete kapılmak; Bir başka günah ise evlendikten sonra her şeyin bittiğinin düşünülmesi ve rehavete kapılma. Evliliğin, alakayı en tepe noktaya taşıdığına yönelik umumî algı, evlilikten itibaren alakayı de rutine sokuyor. Çiftler böylelikle monoton bir bağlantı yaşamaya başlıyor.

Roller arasında istikrar kuramamak; Çiftler bir yavru yerküreye getirdiklerinde, bazen hayatlarına yalnızca ana ve peder olarak devam ediyorlar. Bunun manası şu; bayan ve erkek olduklarını unutabiliyorlar. Elbette yavru olduğunda yeni kimlikler kazanacağız lakin ülkü olan, bu kimliklerin getirdiği roller arasında istikrarlı geçişler yaparak alakayı sürdürebilmektir.

Bunu Baktınız mı?

Eski sevgiliyi geri döndürmek için ne yapılabilir? Karar verin!

Sevgilinizden ayrıldınız aradan kısa ya da uzun bir vade geçti ve geri dönüş mü yapmak istiyorsunuz? Bir biçimde eski sevgilinizin ilgisini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir