Ana Sayfa / Cinsellik / AŞKIN EN YENİ JARGONU

AŞKIN EN YENİ JARGONU

Şimdilerde ghosting, phubbing üzere hepsi İngilizce kökenli, süratlice türetilen komik sözlerle anlatıyoruz çabucak tükettiğimiz ilgileri.

Her şey 2014 yılında ghosting’le başladı.

Sevgilinin hayatımızdan pat diye çıkması, aniden kaybolması, kısaca bir hayalete dönüşmesini anlatan ghosting üzere, postmodern çağda ilgilerin nasıl gelişip son bulduğunu anlatan bir güruh söz türedi (ve türemeye devam ediyor). Kittefishing, zombieing, stashing, breadcrumbing ve birinci aşamada size anlamsız gelebilecek daha kaçları… Bizi güldüren ve tahminen de komik yanlarıyla aşkın acıtan yaralarını kapatan bu sözler, içtimaî medyanın hayatımıza hakim olması ve en değerlisi aşkı dışarıda değil, bir güruh arkadaşlık pratiğinde aramamızla doğdu. Çıkma değil arkadaşlık teklif edildiği, aşk mektuplarının tek muhabere yolu olduğu bir hengam diliminden bugünlere, date’lere, aplikasyon buluşmalarına, poligamiye, internet aşklarına, online flörtleşmelere ve online aşk savaşlarına geldik. Göz göze spontan aşklardan profil (Instagram, Facebook vs.) odaklı organize münasebetler devrine geçtik. Milenyal kuşağın ilgi sahasına giren, bu “ing” ekli sözlerin gerisinde umumiyetle Refinery29, Man Repeller, The Cut ya da New York Times üzere mercilerde yazan Amerikalı blogger ve muharrirler var. Vice müellifi Alison Stevenson, “Bu sözler, içinde yaşadığımız çağı çok güzel anlatıyor. Aşk kaosa dönüştü. Tıpkı bugünden yarına süratlice türetilen sözler üzere aşk da çok süratli gelişiyor ve katiyetle istikrarsız. Ayrıyeten içtimaî medya bağımlılığı aşkın hususiden çıkıp milyonlarca beşerle birlikte, daha çoğul yaşanmasına yol açtı” diye anlatıyor. Poligami hiç bu kadar sıradan, aşksa hiç bu kadar sanal, oyun misali, süratli ve uçucu olmamıştı. Pekala ya gerçek aşk?

AŞK JUNGLE’INA BEĞENILEN GELDİNİZ

2014 yılında Huffington Post’un 1000 Amerikalı üzerinde yaptığı araştırmaya nazaran, yüzde 11’i ghosting’i uygulamış ve partnerlerinin hayatından pat diye çıkmış. Ayrılık öncesi “Konuşmalıyız, bir meselemiz var” üzere can sıkıcı cümlelerden, açıklamalardan kaçınmak için kullanılan ghosting, radikal ve pratik bir tahlil. Ancak karşı tarafı yaralıyor ve gafil avlıyor. Tek bir tıkla sevgilinin profili siliniyor ya da bloklanıyor. Artık bir “ex” olan kişi bazen çaresizce sevdiğinin tekrar ortaya çıkmasını bekliyor lakin nafile. Zombieing’e geçelim. Ghosting’le bir anda hayalete dönüşen sevgili neden birzombi olmasın? O bir zombi zira uzun bir ayrılıktan sonra pat diye önünüze çıkabiliyor, içtimaî medya üzerinden ileti gönderebiliyor, güya sizi elinin altında, yedekte tutmak istermişçesine… Başınızı karıştırmaktan, belirsizlik yaratmaktan öteki bir işe yaramıyor. Zombieing’e benzeyen breadcrumbing’deyse sevgili ara ara ortaya çıkıyor, ekmek kırıntısı dağıtır üzere umut veriyor ve sonra tekrar kayboluyor.“BEKLENTİLERİNİZİ YÜKSEK TUTMAYIN”Hürriyet gazetesi müellifi Aslı Barış, hususî olarak deneyimlediği arkadaşlık pratiği Tinder’ı ve benzerilerini, bu dünyalarda neler döndüğünü anlatıyor : Tinder tatbikini birinci çıktığında erkek bir meslektaşımla deneyimledik ve bunu haber yaptık. Hem kendi tecrübelerimizi yazdık hem de diğerlerinin deneyimlerini. Birinci aşamada aplikasyonu kullanan yirminin üzerinde kişiyle konuştum. Anlatılanlar endişe sineması tadındaydı: Hesap kilitleyip kaçanlar, mesleksel danışmanlığı bedavaya almaya çalışanlar, garip isteklerde bulunanlar… Biraz korktum açıkçası. Tekrar de bir yürek, ‘kaydırmaya’ başladım. Birinci etapta hoşuma gitti; katalog üzere, beğenmediğini geçiyorsun. Bu yüzyılda artık kimse yalnız kalmaz, diye düşündüm. Ancak buluştuğumuzda, olağan kurallar altında asla görüşmeyeceğim beşerlerle karşı zıdda geldiğimi fark ettim.

Önümdeki insanın da yeni tanışmamıza karşın cinsî beklentiye girmesi farklı bir anormallik taşıyordu. Bence bu tip aplikasyonlar, halihazırda hatunlara karşı dertli davranışları bulunan Türk erkeğinin başını hepten karıştırdı. Aplikasyonlarda gördükleri her bayanı kendileriyle birlikte olmaya hazır zannediyor ve bu, mahalsiz bir ego patlamasına neden oluyor. Haber çıktıktan sonra farklı dating sitelerinden de geri dönüşler aldık. Sanal alemde her yalnız kalbe nazaran bir tatbikin var olduğunu gördük. Hatırladıklarım My Macchiato, OkCupid ve Commeetment. Mahsusen bir adedinde türlü türlü ruhsal teste girmek kuraldı. Vaatler, ‘Biz önemli bağ sunuyoruz’du. Ayrıyeten kapalılık koşulu da önüme çıktı: ‘Sizin profilinizi herkese gösterip rezil etmeyeceğiz’ tipi bir cümle bile duydum. Demek ki sanal alemde aşk aramak bir nevi rezillik olarak da anlaşılabiliyor. Velev Tinder’dan tanışıp nişanlanan bir çiftle konuşmuştum, ailelerine anlatmak için bir tanışma hikayesi uydurmak durumunda kalmışlardı. Tekrar de kabul edelim, plazalara tıkılıp daima birebir 20 şahısla görüşen yalnız kariyer beşerlerine âlâ gelebilecek bir şey bu. Yalnızca beklentilerinizi çok yüksek tutmayın.

SANAL ALDATMA GÜNAHSIZ MU?

Artık bambaşka bir sahne düşünün. Online mecrada tanıştığınız ve kafaca anlaştığınızı düşündüğünüz biriyle birinci buluşmayı kabul ettiniz. Ahir yan yana geldiniz ama önünüzdeki kişi sizinle konuşmak mahalline daima telefonuna bakıyor, sizi snobe ediyor; velev tahminen arkadaşlık aplikasyonlarından yeni bir sevgili arıyor, kim bilir? L’Amour Au Coin de l’Ecran kitabının müellifi, psikanalist Pascal Couderc, phubbing’in “Sen hiç değişik değilsin, telefonum senden daha ilginç” mealine geldiğine ve katiyetle agresif bir şekil olduğuna parmak basıyor. Yougov’un (dünya umumunda faaliyet gösteren İnternet tabanlı pazar araştırması ve anket şirketi) 2013 yılında İngiltere’de yaptığı bir araştırmaya nazaran Britanyalıların üçte biri phubbing’e maruz kalmış. Bir ilgisi olan ya da evli şahısların online flört etmelerine, arkadaşlık sitelerinde sevgili aramalarınaysa cushioning diyoruz. Boşta kalma tehlikesine karşı kendini garanti altına alma taktiği formunda de özetlenebilir. Poligaminin hakim olduğu, kişilerin evli ya da bekar öteki şahıslarla de birlikte olabildiği bir çağda cushioning yani sanal aldatma, biraz saf kalmıyor mu?

Sanal yerküre ve arkadaşlık tatbiklerinin gerçekleri saptırmak, değiştirmek için makul bir alan olduğu düşünüldüğünde kittenfishing’e pek de şaşırmamak gerek. Kendini olduğundan farklı göstermek, daha genç ya da zayıf göründüğü post’lar girmek, özelliklerini abartmak, fotoğraflarına filtre uygulamak, kittenfishing’i tanımlıyor. Arkadaşlık pratiği Hinge’e nazaran erkek kullanıcıların yüzde 38’i, bayan kullanıcılarının da yüzde 28’i oltaya düşmüş ve kittenfishing mağduru olmuş. Buradan, bayanların profillerini deforme etmekte erkeklere nazaran daha usta olduklarını pekala argüman edebiliriz. Her ne olursa olsun, şayet partnerinizi sanal yerkürede arıyorsanız kittenfishing’le müsabakayı göze almalısınız.

Son bir tabirle aşk sözlüğü araştırmasına son verelim. Sevgiliniz sizi içtimaî medyada tanımıyor, ilgi yaşadığını profiline eklemiyor, arkadaş ve aile içtimalarına çağırmıyor, kısaca siz hayatında yokmuş üzere davranıyorsa önünüzde bir stasher var demektir. Stasher, partnerini çoğunlukla fizikî imajı ya da çevre statüsü

yüzünden kendi muhitine sokmaktan çekinir. Stashing’e maruz kalan bireylerse bağa ve kendilerine olan inancı giderek kaybeder.AŞK, FİKS MENÜ DEĞİL

Bu labirentte gerçek aşk yalnızca bir ütopya mı? Her bahse el uzatan bilirkişiler bu çok hususî sorunla ilgili de araştırmalarını sürdürüyor. Amerikalı psikolog Arthur Aron ve ekibi 1997’de yaptıkları bir deneyle 36 soruda iki yabancıyı birbirine aşık etmekte başarılı oldular. “Eğer birini seçme hakkın olsaydı kimi yemeğe davet ederdin? Dört dakikada hayatının hikayesini anlatır mısın?” üzere sorular dışında daha sair neler olduğunu merak ediyorsanız internetten araştırabilirsiniz. Yıllar sonra tıpkı deneyi uygulayarak ruh ikizini bulan Kolombiya Üniversitesi İngilizce Profesörü Mandy Len Catron, hikayesini How to Fall in Love With Anyone’da anlatıyor. Catron kitabında his yoğunluğundan öte ortak bedellerin varlığının aşkı doğurduğuna ve sürdürdüğüne inandığını anlatıyor. Aşkı bulmanın artık binbir yolu var. Aron’un 36 sorusuyla, internet yerküresinde, arkadaşlık siteleri ve pratiklerinde aşka ermek çetin değil. Lakin çift olma halinin manası ziyadesiyle değişti. İnternet dalgasıyla birlikte aldatmaların artıp çiftlere özgürlük sahası yarattığı, poligaminin sıradanlaştığı, şahısların partnerlerinin diğerleriyle birlikte olmalarından kahır duymamasını anlatan compersion fikrinin yaygınlaştığı, alaka statülerinin saniyede değişebildiği kuralsız bir devirdeyiz.

Felsefe profesörü Carrie Jenkins, What Love Is: And What It Could Be kitabında şöyle yazıyor: “Aşkta eskisi üzere tek bir muvaffakiyet modeli olduğunu savunmak çetin. Evlilik, cinsellik, evlat ve birlikte yaşlanma üzere fiks bir menüden oluşmuyor aşk, tam bilakis çok seçenekli bir açık büfe. Seçimleriniz ve şahsî fikirleriniz doğrultusunda çok partnerli, monogamik, inişli çıkışlı, cinsellik dozu yüksek ya da düşük bir münasebetiniz olabilir, kâfi ki siz bu bağın harika olduğuna inanın.”

YAZI: Selin Miloşyan

ELLE Temmuz 2018/07.

Bunu Baktınız mı?

Vajinal kuruluk tedavisinde en iyi yollar

Vajinal kuruluk birçok bayan için sık görülen bir durumdur. Şayet tevellüt denetim hapları kullanıyorsanız, vajinal kuruluğa sahip olma ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir