Cinsellik

MUTLULUK NEREDE?

MEMNUNLUĞU YAKALAMAK

Memnunluk ve optimizmle ilgili bu yazıyı yazarken, yerküre ve hepimiz Yeni Zelanda’daki cami akınlarının acısı ve kızgınlığını yaşıyorduk. Terör atakları ve ırkçılığın yerküreyi nasıl karanlık bir ortama yanlışsız sürüklediği üzerine düşünürken optimizm hakkında baş yormak anlamsız gelebilir. Bu bahiste Amerikalı deneysel psikolog ve muharrir Steven Pinker’den destek aldım. Kendisi Enlightenment Now isimli kitabında, yerkürenin eskiye orantıyla nasıl daha güzele gittiğini ve insanlığın yerkürenin en yeterli periyodunda yaşadığını anlatıyor. Hayat kalitesinin ve ortalama insan ömrünün artması, etraf hassaslığının gelişmesi (bu satırları yazarken kıymetli başkentlerde devam eden talebelerin çevreci fiilleri sevindirici olaylar), #metoo hareketiyle birlikte bayana şiddet ve ayrımcılığa karşı farkındalık oluşması üzere bir güruh örnekle yerkürenin geçmişe orantıyla daha âlâ bir hal aldığını savunuyor.
Pinker optimist olmanın sırrını şöyle açıklıyor: “Her gün üzerimize haber bombardımanı yağıyor. Beğenilmeyen haberler güzellere orantıyla her devir daha popülerdir. Günde yalnızca bir kez internete ya da yazılı basına bakmanızı öneririm. Bugün birçok insan yavaş bir hayatın peşinde. Yararlı olduğunuzu, insanlık için şık bir şey yaptığınızı bilmek sizi keyifli edecektir. Sivil topluluk kuruluşlarında çalışmanızı öneririm.”

“BU BİR SÜREÇ VE KALICI BİR DURUM”

Memnunluk Kulübü kitabının muharriri, şahsî gelişim eksperi ve profesyonel koç Müge Çevik (@mugecevik_) bahtiyar olmak için tekliflerde bulunuyor. Atölyeler de düzenliyor.

“Mutluluk benim tarifimde, bir sefer öğrenildi mi içinde inişler ve çıkışlar da olsa kişinin ömrü karşıladığı bölgenin çok da değişmemesi. Ömürde güzel kadar bedin, neşe kadar hüznün de varlığının peşin ve istisnasız kabulü. Bir bilinç seviyesi ve bakış açısı.
Son devirde hedef olarak çokça pazarlansa da memnunluk ne bir maksat ne de bir muvaffakiyet kriteri. Memnunluk bilincinizin ne denli gelişmiş, derinleşmiş olduğu ile ilgili. Bilinci bir merdiven üzere tanımlarsak o merdivenin hangi basamağında durduğunuz, hangisine kendinizi taşıyabildiğinizle ilgili. Bu türlü olunca da hem bir süreç hem de kalıcı bir durum.

Bahtiyar olmak için şunları yapabilirsiniz:
1. Olumsuz his ve niyetleri fark edip onlar üzerinde çalışmak. Onları birinci öğrendiğimiz noktayı bulup temizlemek.
2. Uçlar konumuna dengeyi tercih etmek, hayatta her şeyi işlevsel ve seçimli olarak barındırmak.
3. Bedensel hazların ötesinde bir meal bulmak ve buna koşut bir hayat maksadı geliştirmek.
4. Doygun ve besleyici çevre ve iş bağları geliştirmek ve bu alakaların gücünü hayatımıza katmak.

GÖKKUŞAĞI TESIRI

Makyaj yapmak başlı başına moral yükselten bir aksiyon, bir renk ve memnunluk terapisi. Kanser hastalarının makyaj pratikleriyle kendilerini ne kadar düzgün hissettiklerini hatırlayalım. Amerikan Kanser Derneği’nin desteklediği “İyi Görün, Kendini Uygun Hisset” programı da düzenlediği sıklık kurslarıyla kanser hastalarına umut ve memnunluk dağıtıyor. Mevzumuza dönersek, bu dönem turuncular, maviler, sarılar ve yeşiller en parlak ve en ışıltılı tonlarıyla yüzümüze konuyor. Rengarenk boyanmış gözler bir pop arka ürününü andırıyor.

GAMZE TOPUZOYUNCU 

“Mutluluğu kuşku etmeme olarak tanımlıyorum. Yaşadığım şeylerden kuşku etmediğimde daha uygun hissediyorum. Kendini uygun hissetme hali memnunluk.
Kızımın sağlıklı olduğunu bilmek beni keyifli ediyor. Onunla geçirdiğimiz vakitler benim için çok kıymetli. Bunun dışında bir oyuncu olarak yeterli bir senaryoda performansa dayalı karakterlerin altından kalkıp başarılı olduğumda da bahtiyar oluyorum. Oyunculuk yoluyla memnun olabilmek için workshop’lar ve oyunculuk eğitimlerine devam ediyorum. Son devirlerde felsefe ile ilgili eğitim almaya başladım. Felsefenin oyunculuğa ve hayatımı kolaylaştırmasına şahit epeyce bahtiyar oluyorum. Biraz abartmış olabilirim lakin drama eğitmeni olmak için atölye çalışmalarına başladım. Yaklaşık beş aydır bu eğitim üstüne çalışıyorum. Orada oynadığımız oyunlar, doğaçlamalar ve vereceğimiz tezin konusunu araştırırken çok mesudum.”

TABIATIN İÇİNDE YOGA KAMPLARI

Amatör ya da profesyonel, tabiat içinde gerçekleşen çeşitli yoga kamplarına katılıp ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
@dreamyogaevents 11-14 Nisan tarihleri arasında Göbeklitepe’ye, 20-23 Nisan arası da Sapanca’ya Zeliş’in Çiftliği’ne götürüyor. Göbeklitepe’de turistik rotaları gezmek dışında Sumatar harabeleri ve tarihi Harran konutlarının bahçesinde meditasyon yapabilirsiniz. Tabiatla iç içe olacağınız Zeliş’in Çiftliği’ndeyse toprakla temas edip, bitki dikmek ve yetiştirmenin yanı sıra göl kenarında ve yaylalarda yin yoga, sessizlik çalışmaları ve meditasyon sizleri bekliyor. 

                                                         (  Gianluca Santoro )

ELİFCAN ONGURLAR / OYUNCU

“Meslek olarak oyunculuğu seçtiğimden, oynadığım istenilmeyen ruhta bile optimistlik ararım. Kişisi insan yapan akıl, mantık ve his üçlemi denk geldiğinde -ki bu bireyin kendi elindedir- memnunluk zaten gelir; aramaya ve efor göstermeye gerek yoktur. Benim için memnunluk, mesleğimi en yeterli biçimde icra etmektir. Rastgele bir rolü yorumlarken şayet çok övgü ya da aykırısı muaheze alırsam bu beni memnun eder. Övgü ve yergiyi içimizde dengelersek, aslında dimağımızda oluşan ve yüzümüze gülümseme olarak yansıyanı hoş olarak görebiliriz… Örneğin oynadığım bir sinemada armağan aldım. İnsan mesrur olmaz mı? Oldum olağan. Lakin armağan verilirken hissiyatımı düşündüğümde; bu haz benim için sorumluluk hissimin artmasıydı. Yani mutluluğun getirdiği sorumluluk. Optimistlik; ya da mutluluğun getirdiği sorumsuzluk. Bunlar arasındaki istikrar yaşatıyor aslında oyuncuyu, tahminen de insanı!”

Yazı: Selin Miloşyan

ELLE 2019, Nisan sayısından alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan MASAJ, UYKUNUZU GELİŞTİRİR Mİ? başlıklı makalemizde Masaj ve uyku hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat