Güzellik

Cilt tipine göre doğru peeling nasıl yapılır kuru ve yağlı ciltler özellikle bunlara dikkat!

Yüz peelingini doğru şekilde yaptığınıza emin misiniz? Uzmanlar, son yıllarda cilt bakımının yükselen trendleri arasında gösterilen ‘scrub’ların çoğu kişi tarafından yanlış kullanıldığı fikrinde. Peki peeling nasıl yapır, cilt tipine göre doğru peeling ne sıklıkla ve nasıl ürünlerle yapılmalı? İşte cilt peelingi ve scrublar hakkında bilmeniz gerekenler. 

Estetisyen Julia Alekperova ve Dermatolog Dr Michele Green, ciltlere ne sıklıkla peeling uygulanması gerektiğini Daily Mail’e anlattı. Alekperova ve Green’in ilk uyarısı kuru ve hassas ciltlilere yönelik. İki uzman kuru ve hassas ciltlerin peeling yaparken çok dikkatli olması gerektiği konusunda hemfikir. Yağlı ciltler için ise hafta bir kez peeling ideal. Fazlası pul pul dökülme nedeni olabilir.

Julia Alekperova, peelingin amacının, cildi yenileme ve soyulma denen bir süreçle yenilemeyi amaçladıklarını söyledi.

Birçok yüz ovucu, kuru ve ölü deri hücrelerini kaldıracak, deri dış tabakasını kaldıracak boncuk, şeker, tuz veya ceviz kabuğu gibi küçük parçacıklar içerir. Bu ayrıca kimyasal olarak, bu hücreleri çözen bir glikolik ve salisilik asit gibi bir asitin uygulanmasıyla veya mekanik olarak hücreleri fiziksel olarak çıkarmak için bir bir scrub kullanılır. 

KİMYASAL PEELİNG BİR SEÇENEK Mİ?

New York City merkezli bir dermatolog olan Dr Dendy Engelman ise kimyasal peelinglerin sürekli tekrarlanan ovma işlemini ortadan kaldırdığı görüşünde. 

Dr Engelman, “Yüz için genellikle kimyasal eksfolyantlar, cildi kir ve kirden arındırmak ve tahrişe yol açmamak için en iyi seçenektir” dedi ve ekledi:

“Fiziksel peeling, doğru yapılmadığı veya çok sık yapıldığı takdirde cilde çok sert olabilir gelebilir.”

SCRUBLAR NE SIKLIKLA KULLANILMALI?

Alekperova, normal veya karma ciltli insanların haftada sadece bir kez bunu yapmaları gerektiğini söyledi. Her iki ya da üç günde bir peeling, kuru ya da hassas bir cilde sahip olanların ciltlerinde büyük hasar yaratabilir. 

CİLDİ ÇİZEN KÜÇÜK KRİSTALLER İÇERİR

Alekperova’ya göre, yüz scrubları aynı zamanda insanlara daha ince, düzensiz, daha az parlak bir görünüm kazandırır ve ‘yağlı fakat kuru’ ya da ‘kuru fakat yağlı’ görünebilir. Ayrıca bazı insanların cildini kırmızı veya tahriş edebilir.

Dr Michele Green ise insanların hangi tipte cilt için doğru olduğunu bilerek yüz peelinginden kaynaklanan cilt hasarı riskini azaltabileceklerini söyledi.

Genel olarak, insanlar cildinin bir ürüne nasıl tepki verdiğine dikkat etmelidir; böylece, bir yüz fırçalama tekniğini kendi cilt bakım rutinlerine ne kadar sıklıkla dahil etmeleri gerektiğini belirleyebilirler.

KURU VE HASSAS BİR CİLT VARSA NASIL PEELİNG YAPILMALI?

Dr Green, kuru veya hassas bir cilde sahip olan insanlar için peelingi önermeyeceğini, çünkü cildin soyulma hareketinin cildin kavrulmuş hissini bırakabileceğini söyledi ve uyardı: “Sadece kuru cildi kurutuyorsunuz.”

Ancak, Alekperova kuru ve hassas cildi olan insanların ‘daha ince parçacıklar içeren enzim açısından zengin bir jel ürünleri’ deneyebilecekleri fikrinde. 

KİMYASAL PEELİNG DAHA AZ AŞINDIRICI

İnsanların hangi tipte yüz fırçalarının kullanılması gerektiğine bakılırsa, birçok uzman, içinde tanecikler bulunan kremler gibi fiziksel eksfolyantların aksine salisilik asit gibi kimyasal pul pul döktürmeyi tercih ediyor. Bunun nedeni, daha az aşındırıcı olmaları ve ciltte mikroskobik yırtıklara neden olma ihtimallerinin düşük olmasıdır.

AKNEYE EĞİLİMLİ CİLTLER PEELİNG YAPMAYIN!

Engelman, akneye eğilimli kişilerin fiziksel peelingden uzak durmaları gerektiğini aksi durumda ciltlerinin daha da kötüleştirebileceklerini açıkladı.

“Cildiniz akne eğilimli ise, fırça veya bez gibi ürünlerle kullanılan peelinglerden uzak durmalılar. Bu aknenizi daha da kötüleştiren bakterilerin yayılmasına neden olur. Bu cilt tipi kimyasal eksfolyantlara en iyi tepki verir. Eksfoliye edici akne lezyonları ile yardımcı olur ve gözenekleri ve salisilik, laktik ve glikolik mücadele yağı gibi asitleri temizler ve gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini temizler.”

UYGULAMADAN ÖNCE MUTLAKA CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN

Eğer cildiniz peeling yapmaya uygunsa ve cilt tipinize göre bir ürün bulduysanız unutmamanız gereken bir şey daha var ki o da uygulamayı mutlaka temiz cildinize yapmanız gerektiği. Bu,  peeling kullanmadan önce yüzün yıkaması, ardından serum ve yüz losyonu kullanması gerektiği anlamına geliyor.

KAHVERENGİ LEKESİ OLANLAR BU TİP PEELİNGLERİ KULLANMAYIN

Uzmanlar, özellikle de kahverengi cilt lekeleri olanların, şeker, tuz ya da ceviz kabukları gibi agresif biçimli soyulma biçimlerini kullandıklarında daha yüksek bir iltihaplanma sonrası hiperpigmentasyon riskiyle karşı karşıya olabileceğini söylediler.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat