Sağlık

Dr. Öz: Sağlığınız için vücudunuzdaki bu 5 işarete dikkat!

Dr. Öz: Sağlığınız için vücudunuzdaki bu 5 işarete dikkat! ve bunun gibi bir çok yazıya yer verdiğimiz sitemize hoşgeldiniz. Şuanda Dr. Öz: Sağlığınız için vücudunuzdaki bu 5 işarete dikkat! hakkında hazırladığımız yazımızı okumaktasınız.Dilerseniz , sayfanın en altında Dr. Öz: Sağlığınız için vücudunuzdaki bu 5 işarete dikkat! konusuna benzer, beğenebileceğinizi düşündüğümüz diğer yazılarımızı ekledik, onlarıda okumanızı tavsiye ederiz. İyi eğlenceler.

mehmet oz glr

Kalp krizi geçiren bir hastasının haftalarca göğüs ağrısı ve mide bulantısı çektiğini ve bunu fark etmediği ya da önemsemediği için krizin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Öz,
hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak için görmezden gelmemeniz gereken 5 önemli işareti şöyle sıralıyor…

gogus agrisi kalp krizi glr

Yayılan göğüs ağrısı
Ağrı omuzlarınıza ve çenenize doğru süzülüyorsa ya da kendinizi yoğun baskı altında hissediyorsanız (sıkıştırılıyormuş gibi), tıkalı kan damarı kalbinize oksijen akışını engelliyor olabilir. Bu durumda hemen 112’yi aramalı ve bir tane aspirin almalısınız. Hastaneye gittiğinizde eğer kalp krizi geçiriyorsanız EKG’nizin çekilmesine karar verilebilir.

bel sirt bobrek agrisi glr

Uyuşma ile birlikte bel ağrısı
Sırt ağrısı aynı zamanda uyuşma da hissettiriyorsa ya da ağrı popoda başlayıp bacaklarınıza doğru yayılıyorsa bu, fıtık (disk kayması) işareti olabilir. Omurilik disklerine ve sinirlere baskıya yol açar. Doktorunuz hastalığınıza teşhis koyduktan sonra tedavisi çok zor olmaz. Dinlenme, ağrı kesici ve basit esneme egzersizleri gibi ameliyatsız çözümler hastaların yüzde 90’ında semptomların ortadan kaybolmasını sağlar. Ancak ağrılar devam ediyorsa diskin alınması için ameliyat olmanız gerekebilir.

ayak agrisi ayak bakimi pedikur glr

Karıncalanma şeklinde ayak ağrısı
Yüksek topuklu ayakkabıyla geçirilen uzun bir günden sonra ayaklarda gelişen ateş gibi yanma hissini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak ağrıya iğne gibi batma hissi de eşlik ediyorsa ayağınızda sinir zedelenmesi olabilir. Bir şaşırtıcı zanlı da şu: Diyabet. Kan şekeri testi ile diyabet teşhisi konulabilir. Diyet ve egzersiz, kan şekeri izleme ve ilaç tedavisi, daha fazla zarar görmeyi önleyebilir.

152977953 thinkstock bas agrisi glr

Şiddetli baş ağrısı
Migreni olanlar için şiddetli baş ağrısı daha tanıdık olabilir. Ancak yoğun akut ağrı-hayatınızın en kötü baş ağrısını düşünün- anevrizma olarak bilinen, beyninizdeki kan damarının çatlamasına dair bir işaret olabilir. Kafatasınızın içinde yükselen basınç, beyninize giden oksijeni azaltabilir; bu belirti acil bir tedavi gerektirir. Doktor muhtemelen kanamayı kontrol etmek için CT taraması yapacak, ardından cerrahlar aşırı sıvı akışını durdurmak ve damarı onarmak için hemen çalışacaklardır.

bacak agrisi glr

Kızarıklık ve ateşle birlikte bacak ağrısı
Kas kramplarının yanı sıra şişlik, kızarıklık ve sıcaklık hissi yaşarsanız, bacaklarınızın damarlarında oluşan kan pıhtısı anlamına gelen “derin ven trombozu” (DVT) sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Kan pıhtısı serbest kalırsa kan dolaşımınıza doğru yol alır ve pulmoner emboliye (akciğerlere kan tedarik eden arterlerin tıkanması) yol açabilir. Ağrıyı gidermek için masaj yapmayın, çünkü bu kan pıhtısının serbest kalmasını sağlar. Bu durumda doktorunuza gitmelisiniz. Doktorunuz, ultrasonla hastalığı teşhis edecektir. Pıhtılaşmayı gidermek için kan sulandırıcı gerekebilir.

Kaynak: Oprah.com

178045543 thinkstock kalp saglik glr

Daha fazla göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat